Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kissa söi (hieman?) Vi-Sibliniä - eläinlääkäriin?

Vierailija
09.02.2022 |

Lyhyesti: söin aamiaista eli jogurttia, jossa oli annosmitallinen Vi-Siblin-kuituvalmistetta. Minun piti kuitenkin poistua vessaan, ja palatessani vanha kissa oli noussut pöydälle syömään jogurttia lautaselta.

En olisi ikinä voinut aavistaa, että kissaa kiinnostaa banaanijugurtti!

En tarkkaan osaa sanoa kuinka paljon kissa sekoitusta söi, mutta jonkin verran kuitenkin.

Eläinlääkäriin? Vai seurailenko? Ell:n ohje varmaan olisi, että kissa pitäisi saada nyt juomaan runsaasti vettä, mutta miten pakotat kissaa juomaan..?

Hävettää soittaa, koska oli aivan oma moka. Siispä ensin anonyymisti. Kiitos!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voithan sä soittaa anonyymisti sinne eläinlääkäriin.

Vierailija
2/3 |
09.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suolitukoshan tuossa varmaan kissallakin riskinä. Soittaisin ell, ja ihan omalla nimelläni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soita eläinlääkärin ja kysy. Nämä ovat ihan arkipäivää heille. Eivät todellakaan syyllistä sinua. Oma edesmennyt kissavanhus kärsi pica-oireista ja söi vaikka mitä ruoaksi sopimatonta. Ajan myötä opittiin tarkemmiksi, mutta joskus vahinkoja sattuu, eikä kaikkea voi aina estää tai ennakoida. Eläinlääkärit kohtaavat usein tilanteita, joissa eläin on syönyt jotain sopimatonta. Vi-Siblin ei varmastikaan ole pahin mahdollinen.

Tulevaisuutta varten kaapissa on hyvä olla parafiiniöljyä. Se auttaa suolistoon kuulumattomia asioita kulkeutumaan sieltä ulos. Joskus yrittävät eläinlääkärissä myös oksetuttaa kissaa. En tiedä, onko nyt niin kriittinen tilanne kuitenkaan. Vettä voit antaa vaikka ihan ruiskulla suoraan kissan suuhun, jos ei muuten juo.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi viisi