Elämänlaatu parani kun aloitin osa-aikatyön!
Olen 9- ja 7-vuotiaiden lasten äiti, joka on tehnyt 50-% työaikaa pari kuukautta. Sitä ennen olen opiskellut uuteen ammattiin ja tehnyt nykyisessä työpaikassani kokopäivätyötä 1,5 vuotta. minulla on toimi 50-%, mutta olen tehnyt sairaslomien sijaisuuksia eli työaikani on ollut 40 tuntia viikossa. Ennen uuteen ammattiin opiskelua olen tehnyt raskasta 3-vuorotyötä monta vuotta ja raahannut lapsia hoitoon välillä epäinhimillisiin aikoihin. palkka ei ole tällä hetkellä häävi, mutta olen onnellinen kun on kuitankin vakituinen työ ja aikaa lapsille ja nyt myös hieman itselle.
Kommentit (4)
Eli teen nelipäiväistä viikkoa, mutta kummasti jo tuo yksi päivä tuo rennomman fiiliksen koko poppoolle, kun viikonloppuisin on enemmän aikaa olla yhdessä! Lapset nyt 6v ja 5v ja kolmas tulossa.
Tämä tulee tietysti vaikuttamaan tulevaan äp-rahaani, mutta ei rahalla voi todellakaan kaikkea mitata.
Parhaillaan pohdin, että miten taas aloittaisin työelämän. Mietin myös, että löytyisikö työ, jota voisin tehdä tuon 20 h/viikko.
Minäkin haluaisin olla työ/perhe-elämässä mukana innolla, ilman stressiä. Haluaisin myös työn ja perheen lisäksi hieman hoitaa itseäni ja vaikkapa lenkkeillä. Yritän kovasti tavoitteen saavuttamiseksi:)
olen hoitovapaalla, mutta suunnittelen palavaani keväällä töihin. Haaveena olisi vain 20-tuntinen työviikko ja jos sen voisi toteuttaa vielä niin, ettei lasta tarvitsisi viedä hoitoon.Vuoroteltais miehen kanssa sekä isovanhemmat ja kummit auttais.Näin mentäs vähän aikaan.Lapsi nyt 8 kuukautta.
20 tuntia olisi maksimi, mielellään jopa vähemmän.Työpaikkani ja työnkuvani sellainen että kaikki on soviteltavissa.Tietenkin se näkyisi rahassa,mutta silti.Voi olla, että lapsi jää ainoaksi, joten haluan nauttia näistä ajoista.
Meillä on 7-vuotias lapsi ja teen 20h viikossa töitä. Palkka on huono, mutta elämänlaatu korvaa alhaisemman aineellisen elintason. Jää enemmän aikaa harrastuksille ja itselle. Terveys ja hyvinvointi paremmat kuin kokoaikatyössä.