Nuukasti eläneet sisarukset jättivät Joutsan kunnalle miljoonaperinnön
Voi pyhä yksinkertaisuus:( Miksi eivät keksineet mitään kivaa itselleen:(
Ajatteliko he saavansa jonkun palkinnon? Kuolemansa jälkeen?
Kommentit (14)
Ajattelivat omaa eturyhmäänsä eli eläkeläisiä. Tyhmää.
nykyeläkeläiset ovat hyvin toimeentulevia, nuo sisarukset elivät vielä siinä köyhän eläkeläisen illuusiossa.
Ajatelivat pääsevänsä linnan juhliin. Mutta hups eihän se onnistukaan.
ois kannattanu mennä pattayalle ku vielä pysty
Niinpä. Jos olisivat ryypänneet ja rällänneet elämänsä läpi ja kuolleet kalliissa syöpähoidoissa, niin joutsalaiset olisivat maksaneet heidän hauskanpitonsa. Ota viinaa, humalassa olet hauskempi. Velipuolikuussakin se jo tiedettiin.
Minä ymmärrän hyvinkin. Vanhan kansan ihmisiä, eläneet omannäköistään, kunniallista ja vaatimatonta elämää. Vanhuksille on hyvin vähän mitään etenkään pienillä paikkakunnilla, ja iäkkäät sisarukset ovat halunneet muistaa omaa kohderyhmäänsä oman elämänsä hedelmillä ja kättensä töillä. Hatunnoston paikka.
Vierailija kirjoitti:
Miksi eivät antaneet rahoja Joutsaan syntyville lapsille?
Täh?
Jos on testamentattu vanhustenhoitoon, mikä on sinun logiikkasi, että rahat pitäisi antaa vauvoille? Onko sinulla muutenkin pahoja ongelmia logiikan käytössä noin yleensä?
Eiköhän nuo rahat huku byrokratiaan ja vanhukset saa kettukarkkeja mutta vain yhden.
Vierailija kirjoitti:
LINKKIHULLU TAAS VAUHDISSA
Väärin. Linkkihullu olen minä.
Jos niillä oli jo kaikkea eivätkä keksineet mihin tuhlata.
Miksi eivät antaneet rahoja Joutsaan syntyville lapsille?
Täh?