Pandemiajulistuksen riippumattomuutta epäillään
http://www.laakarilehti.fi/uutinen.html?opcode=show/news_id=8237/type=1
Pandemiajulistuksen riippumattomuutta epäillään
Julkaistu 10.12.2009 13.57
Mm. Tanskan ja Ruotsin lehdistössä on esitetty, että sikainfluenssapandemian julistaminen 11. heinäkuuta 2009 perustui neuvoon H1N1-hätätilakomitealta, jonka jäsenillä on läheisiä siteitä lääketeollisuuteen. Teollisuus sai näin lähtömerkin täyden vauhdin rokotetuotantoon ja jäsenmaita neuvottiin solmimaan pikaisesti rokotteiden ostosopimukset. Nyt kysytään, miksi hätäkomitea on salainen: jäsenien nimiä ei julkisteta eikä WHO:n tiedottajakaan tiedä niitä. Ihmetystä on herättänyt myös se, miten WHO:n pääjohtaja Margaret Chan teki yksin näin mittavan ja lopullisen satoja miljoonia ihmisiä koskevan pandemiapäätöksen, missä on päätöksenteon läpinäkyvyys. Science-lehti kyselee, miten WHO:n rokoteneuvonantajaryhmässä voi olla jäsen, joka omistaa kaksi influenssarokoteyritystä. Vastineessaan WHO pitää kritiikkiä ymmärrettävänä mutta perusteettomana ja selostaa mm. soveltamiaan eturistiriitasääntöjä.
http://www.who.int/csr/disease/swineflu ja Svenska Dagbladet 30. marraskuuta 2009
Juhana E. Idänpään-Heikkilä
Kommentit (8)
Seuraava aalto voi olla vaarallisempi. Just luin lehdestä.
vaikka astmaa meilläkin. Lupasin täällä pelottelijoille tulla kertomaan, jos joku meistä kuolee SI:hin, mutta ei me olla saatu sitä ollenkaan. Sitä odotellessa...
Seuraava aalto voi olla vaarallisempi. Just luin lehdestä.
Siis hei: voi olla vaarallisempi! Apua!
on todella lievä ja tutkijoiden mukaan saattaa tyrehtyä kokonaan.
Mutta voihan sieltä tulla toooodella vaarallinen kolmas aalto - tai neljäs tai.. =)
Ja heti kannattaa kipittää hakemaan lisää rokotteita jos joku vain niitä tarjoaa.
Kuinka moni rokotettu on alkanut epäilemään tai katuu rokotuksen ottamista?
Minusta on ihan selvää, että kaikenlaista voi tässä maailmassa paljastua, tai vähintään asioita epäillään. Mutta eihän se sitä tarkoita, että rokotusta pitäisi ruveta katumaan. Totta kai olemme toimineet sen tiedon perusteella, mikä meillä kullakin hetkellä on. Tämähän pätee kaikkeen elämässä. En minä kadu sellaistakaan, että söin viime huhtikuussa lääkärin suositteleman antibioottikuurin.
On elämässä nyt isompiakin asioita mietittäväksi kuin se, olisiko ehkä voinut pärjätä ilman sikipiikkiä. Hoh hoijaa teidän kanssa.
Se, että "lehdissä väitetään" jotain, ei ole vielä lopullinen totuus asioista. :)
Criticisms: understandable but unfounded
Public perceptions about the current H1N1 influenza pandemic, as well as national preparedness plans, were strongly influenced by a five-year close watch over the highly lethal H5N1 avian influenza virus, which was widely regarded as the virus most likely to ignite the next influenza pandemic. A pandemic caused by a virus that kills more than 60% of the people it infects is strikingly, and fortunately, very different from the reality of the current pandemic.
Adjusting public perceptions to suit a far less lethal virus has been problematic. Given the discrepancy between what was expected and what has happened, a search for ulterior motives on the part of WHO and its scientific advisers is understandable, though without justification.
WHO has consistently assessed the impact of the current influenza pandemic as moderate. WHO has consistently reminded the medical community, public, and media that the overwhelming majority of patients experience mild influenza-like illness and recover fully within a week, even without any form of medical treatment. WHO has consistently advised against any restrictions on travel or trade. Although influenza viruses are notoriously unpredictable, it is hoped that this moderate impact will continue throughout the duration of the pandemic.
http://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/briefing_20091203/en/inde…
ja vastaavia juttuja tulee paljastumaan vielä lisää.
Eipä yhtään harmita se alkuperäinen päätöksemme, ettei yksikään tämän perheen jäsenistä ota rokotetta.
Kuinka moni rokotettu on alkanut epäilemään tai katuu rokotuksen ottamista?
Ainakin meidän astmaperheessä kun tauti oli vielä varsin harmiton ja helppo