Lue keskustelun säännöt.
SI ilman kuumetta! Täällä on!
20.11.2009 |
Testeissä ilmeni että meidän perheessä jyllää SI vaikka kuumetta ei olekaan! Testi otettiin minulta ja on positiivinen, samat oireet on yhdellä lapsista ja miehelläni.
Kuumetta siis ei ole ollut astettakaan, ei edes lämpöä. Mutta järkyt lihassäryt (selässä varsinkin), palelua ja inhottavaa pistoa/viiltämistä keuhkoissa.
Että näinkin se voi kiusana olla. Tätä on kestänyt jo viikon.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
esikoisella kuumeetoon, keskimmäinen meni sen verran veltoksi, että (yksityis)lääkäri päätti aloittaa Tamiflun toisena sairaspäivänä, seuraavana aamuna olikin jo ihan pirteä, nuorimmaisella nousi kerran kuume 39.1, annoin kuumelääkettä, laski eikä enää noussut. Pientä yskää kaikilla, vähän aivastelua, esikoisella erityisesti silmät särkivät, keskimmäisellä pää ja kurkku, nuorimmainen "naamasta kipeän näköinen". Mutta tapella ovat hyvin jaksaneet, kun täällä neljän seinän sisällä kökitään, keskimmäinen oli ainoa, joka makasi yhden päivän. Ja on varmistettu SI.
Nyt mies sanoi aamulla, että sellainen olo, että tauti iskee. Sitä sitten seuraavaksi pelätessä.
Lapsillakin juuri nuo jälkitaudit pelottavat, kun eivät malta levätä.