Paljonko menisi rahaa vanhan rintamiestalon korjaamiseen?
Oma arvio 70 000 e mutta taitaa totuus olla 150 000 e.
Kommentit (46)
Riippuu ihan siitä, mikä on lähtötilanne eli onko hyväkuntoinen ja hyvinhoidettu vaiko alun perinkin huono ja väärin tehdyillä remonteilla pilattu, ja millaiseen tavoitteeseen haluaa päästä.
On eri asia remontoida asuttavaan kuntoon sellainen, jossa on jo sähköt ja huolella laitetut vesijohdot kuin ryhtyä tekemään vanhasta nykyajan vaatimusten mukaista ja vähän tavallista hienompaa asumusta. Silloin olisi parempi aloittaa uuden rakentaminen tyhjälle tontille.
Mahdoton sanoa, koska lähtötilanne ja tavoitetilanne vaihtelevat paljon.
Vähän riippuu tekeekö itse työt ja saako puutavaran omasta metsästä. Veli remontoinut kaksi rintamamiestaloa, pienin kustannuksin koska teki kaiken itse
Katto, sähköt ja uusi lämmitysjärjestelmä on jo suurin osa tuosta 70000€ budjetista.
Vierailija kirjoitti:
Vähän riippuu tekeekö itse työt ja saako puutavaran omasta metsästä. Veli remontoinut kaksi rintamamiestaloa, pienin kustannuksin koska teki kaiken itse
Minkähän verran maksaa oman puutavaran höyläyttäminen?
Kuulostaa mielenkiintoiselta projektilta. Remontoitko yksin vai yhdessä?
Vähintään uuden talon rakentamisen verran. Kun kaikki pitää uusia katosta kellariin ja nykyaikaistaa, kuntotarkastaa perusta ja rakenteet, ei se ihan halpaa ole.
suuret setelit kirjoitti:
Vähintään uuden talon rakentamisen verran. Kun kaikki pitää uusia katosta kellariin ja nykyaikaistaa, kuntotarkastaa perusta ja rakenteet, ei se ihan halpaa ole.
Ap. Tätä epäilinkin jo. Ei taida saada omia pois jos joutuu myymään. Täytyy etsiä joku yksikerroksinen valmistalopaketti.
Tuleeko sisätiloihin illuminaattia?
Tuskin se täysin alkuperäisessä kunnossa on jostain 1950 rakennusvuodesta. Riippuu ihan siitä missä kunnossa se on tällä hetkellä. Voi olla ihan purkukuntoinen hökkeli tai täysin sellaisenaan priimakunnossa.
jos noin tyhmä olet höyläytä se oma "puutteellinen tavarasi ensin " ja totea tulikin 3 kertaa kalliimmaksi kuin kuivan briiman ostaminen kaupasta. noilla kyvyillä ei kannata ryhtyä remontoimaan
Riippuu mitä tarvitsee tehdä.
Meillä on hyvä kuntoinen vuoden 62 talo.
Ollaan laitettu huonejakoa uusiksi ja rakennettuneittiö ja kylppäri. Maalattu ulkoa. Laitettu ilmalämpö.
20 000 mennyt.
100000-200000e, jos itse tekee paljon
En tajua kuka haluaa asua rintamiestalossa alkuunkaan saati edes AJATTELEE sellaisen korjauttamista. Ei mitään järkeä. Matalaksi vaan ja kunnon talo tilalle.
Sen koko nimi on rintamamiestalo. Niitä rakennettiin joskus viime vuosituhannella. Vanhan restaurointi alkuperäisasuunsa kulttuurista omimista vältellen on kallista touhua.
Yleensä mä laskisin 100 000 e lisää vanhan talon hintaan. Toki ei kaikkea tarvitse kerralla tehdä, jos ei ole ihan pommi. Ja tarvitseeko rakentaa jotain lisää, autotallia, terassia, pihaa…
Perusremppaan 30 000 e / kerros ja 30 000 e pihaan, jos salaojatkin pitää laittaa ja maalata.
Keittiö uusiksi, yläkerta uusiksi plus WC. Katto, ulkomaalaus, sokkeli, lämmitys ja sähköt.
Siis oikeasti kaikki.