Uskoisinko omaa lääkäriäni täällä asuinmaassani vai Suomen viranomaisia?
Paikallinen lääkärini on sitä mieltä, että SI kohu on ylireagoitu, ja että kausi-influenssa on vaarallisempi tauti. Oma lääkärini on sitä mieltä, että rokotetta ei kannata ottaa.
Jos sitten uskon suomalaisia lääkäreitä, niin rokote pitäisi ottaa. Kumpaa lääkäriä uskon?
Asun Saksassa.
Kommentit (15)
Sikainfluenssan sairastin niin kuin n. 30 % sairastaa:
- lihakset kipeinä
- kurkkikipu
- väsymys
Hyvä tekosyy loikoilla 5 päivää vuoteessa. Jos et kuulu riskiryhmään niin kannattaa miettiä.
miksi kausi-influenssa on vaarallisempi. Vastaus on varmaan että kuolleisuus on suurempi. Tosi asia on että kausi-influenssa harvemmin tappaa nuoria ja lapsia ja raskaana olevia.
Suomen viranomaiset ovat ihmisiä. Siis kansalaisia. Siis kuten sinä ja minäkin. Eli uskoisin lääkäriä.
Suomen viranomaiset ovat ihmisiä. Siis kansalaisia. Siis kuten sinä ja minäkin. Eli uskoisin lääkäriä.
ja päätin uskoa suomalaista lääkäriä, joka harjoittaa ammattiaan täällä missä asun. Otin siis rokotteen. Paikalliset lääkärit on epäilevämpiä, tosin eivät oikein ole osanneet perustella epäilyksiensä syitä. Mikä on lääkärisi asenne rokotuksiin noin yleensä? Saksassahan on paljon "rokotuskriittisiä" ihmisiä yleensäkin, myös lääkäreitä. Jopa sydäntautinen anoppini joka asuu Saksassa oli saanut lääkäriltään ohjeen olla ottamatta sikarokotetta, "koska siinä on elohopeaa"...
siksi on outoa vertailla kuolleisuuslukuja.
Inhimillisesti katsoen on paljon rankempaa jos koululainen kuolee influenssaan vs. vanhus, joka jo ennestään vakavasti sairas.
Rinnastatko ihan vakavissasi itsesi asiantuntemuksessa Suomen rokotussuosituksia antaviin viranomaisiin?? Kyllä siellä on kuule melkoinen lääketieteellinen asiantuntemus taustalla ja ellet itse ole immunologi/rokotetutkija tms. ei tietosi asiasta ole todellakaan "Suomen viranomaisten" tasolla.
sekä omalääkäri ovat vastaan myös. Lähinnä se adjuvantti syynä sekä lievä tauti.
Onko sun lapset minkä ikäisiä? Meillä 2 vuotiaaseen asti saa sitä adjuvantitonta.
uskoisin joukkoa asiaan perehtyineitä ammatilaisia
Uskoisin saksalaisen lääkärin neuvoa.
Suomalainen terveydenhuolto on persuksista ja kokemusta on siis minulla ja miehelläni (ja lapsilla) molemmista maista... Meillä molemmilla on myös krooninen sairaus ja minut on leikattu molemmissa maissa pariinkin kertaan enkä kyllä Suomessa suostu enää leikattavaksi:-( Järkkyä hommaa.
sekä omalääkäri ovat vastaan myös. Lähinnä se adjuvantti syynä sekä lievä tauti. Onko sun lapset minkä ikäisiä? Meillä 2 vuotiaaseen asti saa sitä adjuvantitonta.
No, makuasia tietysti
-kuume 40,2 astetta kolme päivää, lääkkeillä laski 38,7 asteeseen
-kauhea yskä
-raju oksentelu
-päänsärky
täällä ranskassa tosi lievänä myös liikkeellä. Tarkoitin, ettei ole sellainen tappajatauti josta maalattiin kauhukuvia alkuun. Ainakin näin täällä, no panique. ;)
Suomen viranomaiset ovat ihmisiä. Siis kansalaisia. Siis kuten sinä ja minäkin. Eli uskoisin lääkäriä.
ja se lääkäri on myös ihminen, kuten sinä ja minä.
On vähän eri asia, laukooko totuuksia infektiotautien erikoislääkäri vai yleislääkäri/gynekologi/ortopedi..