Vuoden Euribor ja korontarkistus
Nyt varmaan helvetin tyhmä kysymys, mutta oon kuvitellut että korontakistuspäivänä korko muuttuu ihan automaattisesti (Euribor 12kk), mutta kun ei olekaan muuttunut ja tässä jo muutama päivä odoteltu päivitystä, niin oisko pitäny ottaa just sinä päivänä ihan itse yhteyttä pankkiin ja pyytää alempaa korkoa. Kyllä se vuos sitten ihan automaattisesti ylöspäin hilattiin.
Kommentit (3)
juuri pari päivää sitten oli koron tarkoistuspäivä (ja hyvin sattuikin, kun oli matalimmillaan aikoihin!!!) ja samana päivänä nettipankissa näkyi muutos.
Kyllä se automaattisesti muuttuu, mutta ehkä jollain pankeilla se nettipankissa näkyminen kestää (?). Uusi korko joka tapauksessa noteerataan heti siitä koronmuutospäivästä, joka teidän papereihin on merkitty.
Kyllä se automaattisesti päivittyy. Ensi kuukausierä kun tulee, niin sitten viimeistään. Pari viikkoa voi hyvinkin mennä.