Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koronakuolemista ei enää välitä

Vierailija
27.01.2022 |

Tehohoidon tarve on vähentynyt siitä syystä, että ihmisiä kuolee teholla niin paljon koronaan ettei osastot koskaan täyty. Rajoituksia poistetaan eikä kuolemantapauksien lisääntymisellä ole väliä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Milloin tässä maassa on välitetty ihmisistä? Poliitikot ajattelevat vain ja ainoastaan itseään. Maailman egoistisin ammatti on poliitikko. Hallituksen nuoret tytöt jotka eivät ole itse koronan riskiryhmää naureskelevat boomereille ja bilettävät ohjeiden vastaisesti. 

Vierailija
2/6 |
27.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljonko maanantain tilastoissa oli kuolleita? Nyt näyttää liki 50, eilen päivätty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on aika elää, kokea, bilettää ja bailata.

- tyhjäpääpissikset-

Vierailija
4/6 |
27.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koronaan sairastuneeksi lasketaan ja tilastoidaan vaikka olisi mennyt keuhkokuumeeseen, kuten suurin osa vanhuksista yleensä menehtyy. Keuhkokuume on siis vaarallinen tauti vanhuksille ja heikkokuntoisille, kuten koronakin. Onko koskaan yhteiskuntaa totaalisesti silti suljettu koska keuhkokuume on niin vaarallinen em. mainituille ryhmille? Ottakaan nyt vähän happea ja lopettakaa hyperventilointi, kuolette joka tapauksessa johonkin silloin kuin päivien luku on täynnä. Mikäli on pakko stressata, miettikää tilannetta Venäjä vs. suomi. Milloin alkaa rähinä?

Vierailija
5/6 |
27.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sieltä jo markkinoidaan digitaalista rokotepassia kovaa vauhtia. Tähän ei pidä kenenkään lähteä mukaan.

Vierailija
6/6 |
27.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hesarihan ainakin on jo syksystä asti valikoinut käyttämänsä luvut niin, että ne parhaiten vähättelevät tilanteen vakavuutta. Kun tartuntamäärät ampaisivat nousuun, lopetettiin tartuntalukujen kertominen "koska ne eivät kerro todellista tilannetta", ja keskityttiin sairaalahoidossaoleviin ja kuolleisiin paremmin tilannetta kuvaavina lukuina. Nyt, kun ketään ei enää testata ja tartuntaluvut oikeasti eivät kerro mitään tilanteesta, Hesari palaa seuraamaan tartuntalukuja ja tekee vielä oikein hienon kuvaajan nettilehden etusivulle siitä, miten tartuntaluvut ovat laskussa ja tilanne paranee koko ajan. Mutta kuolleiden määrästä ei enää hiiskuta sanallakaan, kun se pahusvieköön on jyrkässä nousussa, ja sairaalahoidossa olevistakin vain toisinaan, jos hetkellisesti on kaksi ihmistä vähemmän hoidossa kuin edellisenä päivänä. Ilmeisdesti nämä syksyllä tilannetta ainoian oikein kuvanneet luvut sitten eivät oikeasti kerrokaan mitään. Ainakaan nyt keväällä. Kun omikroniin kuoleminen ei ole yhtään niin vakavaa kuin deltaan kuoleminen. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan neljä