Nyt tuli tälläinen. Varmaan pelkkä huijaus?
Tervehdys.
Troijalaisvirus on vaarantanut jarjestelmasi.
Se on paassyt laitteeseesi kaymiesi aikuisten portaalien kautta.
Joissain raflaavissa videoissa on haitallista koodia, joka aktivoituu sen jalkeen, kun ne on kytketty paalle. Kaikki tiedot on jo kopioitu palvelimilleni.
Minulla on taysi maaraysvalta laitteeseesi, jolla kaytat internetia.
Naen nayton, voin kayttaa mikrofonia ja kameraa. Et huomaa sita vastaavasti.
Olen jo tallentanut nayton.
Olen editoinut videon pornovideosta, jota katselit tuolloin, ja masturbaatiostasi.
Kasvosi nakyvat selvasti. En usko, etta tuollainen sisalto olisi hyvaksi maineellesi.
Minulla on ehdoton paasy yhteystietoihisi ja sosiaalisen median profiileihisi. Voin lahettaa taman videon sahkopostistasi tai messengeristasi.
Jos et halua antaa taman tapahtua, sinun on vain otettava yksi yksinkertainen askel.
Siirra vain 1300 EUR (euro) Bitcoin-lompakkoon: bc1q2984uuj9jvyw3xyxg2werezfcz3fqm45reexln
(bitcoin-ekvivalenttina siirtohetken valuuttakurssin mukaan).
Loydat ohjeet tahan Googlesta.
Maksun jalkeen poistan videon ja viruksen laitteestasi. Sen jalkeen kukaan ei enaa hairitse sinua.
Jos en saa maksua taman ajanjakson jalkeen, kaikki tietosi ja videosi tulevat julkisiksi.
Annan sinulle 2 tyopaivaa.
Minulle ilmoitetaan, kun olet lukenut sahkopostin.
Ajastin kaynnistyy valittomasti.
Ei kannata valittaa mihinkaan, ei myoskaan poliisille. Lompakkoni ja postini eivat ole jaljitettavissa.
Jos saan selville, etta olet jakanut taman viestin kenellekaan muulle, video levitetaan valittomasti.
Tuhoan maineesi ikuisesti, ja kaikki tietosi tulevat julkisiksi.
Kaikki tietavat intohimostasi pornosivustoihin ja muuhun. Salasanojen vaihtaminen ei auta, koska kaikki tiedot ovat jo palvelimillani.
Alkaa unohtako, etta maine on erittain tarkea, ja olkaa jarkevia!
Kommentit (37)
Minä maksoin, mitään ei julkaistu. Halpa hinta, että maine säilyi.
On pelkkä huijaus hyvin todennäköisesti. Tehty pelottelutarkoituksessa, jotta vastaanottajan järki sumenisi ja hän toimisi kuten pelottelija vaatii.
Kuinka todennäköistä on, että mitään uhkaajan uhkaamaan asiaa oikeasti tapahtuisi? En tiedä teknologiasta mitään, mutta luulen että tällaisesta olisi ihmisiä varoitettu kyllä yleisesti ihan jossain uutisissa jos tällainen olisi mahdollista.
Tietokoneessani kameran edessä on teippi joten sen kautta tehty video ei ainakaan ole olemassa. Pornovideoita olen toki katsellut mutta ihan normaalia pornoa joten ei sekään haittaisi pätkääkään vaika ilmi tulisi.
Täytyy odotella jos jotain kamalaa tapahtuu ja ilmoitan sitten miten kävi. Huijauksiahan nämä on eikä niihin kannata reagoida. Laitoin sen tänne vain varoitukseksi kun muutkin varmasti on vastaavia saanut että älkää vain maksako mitään.
-ap-
Maksaisin. En halua runkkauskuviani julkisiksi. Minne voin maksaa?
No todellakin on huijaus. Niin läpinäkyvä, ettei ole tosikaan.
Jää hyvästi maineesi ikuisesti. Kaikki nauraa sulle kioskilla, kaupassa ei niin paljoa kuitenkaan.
Vierailija kirjoitti:
Maksaisin. En halua runkkauskuviani julkisiksi. Minne voin maksaa?
Tuossahan se lukee.
Siirra vain 1300 EUR (euro) Bitcoin-lompakkoon: bc1q2984uuj9jvyw3xyxg2werezfcz3fqm45reexln
Tuosta on ollut juttua. Huijaus se on eikä missään nimessä availla mitään tai makseta minnekään. Roskiin moiset uhkailut.
Vastaavia tulee minulle viikossa kymmenittäin. Mulla menis varmaan se oikea lottovoittokin lennossa roskikseen kun en avaa niitä ikinä.
Ihan selvä huijaus. Käy tekemässä ilmoitus kyberturvallisuuskeskuksen sivuille.
No ette todellakaan maksa mitään. Mä olen saanut samoja: hauska vaan että ei mulla ole kameraa mun pöytäkoneessa.
Pornoa en ole koskaan koneen kautta katsellut myöskään, mutta sitähän ei kukaan usko.
Joskus on tehnyt mieli vastata että jee, julkaise vaan, musta tulee kuuluisa! Itsehän en kehtaa ja näytän kyllä tosi hottikselta kun masturboin :)
Juu ja tosiaan ei ole vielä mitään missään julkaistu...
Peittäkää se oma kamera jos sen edessä teette jotain.
Jos oletetaan että viesti on lähetetty vaikka 10000 sähköpostiin niin kyllä joku aina maksaa.
Minullekin ilmoitettiin linkillä varustettuna paketista jota en ollut tilannut, oikeasti olin kai vain unohtanut tilaukseni... NOT.
Eniten ihmettelen välkkyjä jotka menevät innoissaan "pankkiin" jokaisen jostain tarjotun linkin kautta. Katsovat vain että onpa kätevää päästä pankkiin näin.
Miksi se poistaisi videon rahat saatuaan. Silloinhan kannattaa pyytää lisää
Kommenteista päätellen ihan kotimaista tuotantoa vielä tämä viesti. Helppo täällä vielä yrittää korostaa vaikutusta.
Nyt jokainen voi miettiä hetken, että laittaako rahaa johonkin tilille jonkun sähköpostiräpellyksen vuoksi.
Ihan yhtä uskottavaa kuin se, että kirjoittaisin tässä, että tiedän mitä koneellasi teet.
Jos lähdetään kiristämään, on syytä olla ihan oikeaa materiaalia millä kiristää.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Maksaisin. En halua runkkauskuviani julkisiksi. Minne voin maksaa?
Tuossahan se lukee.
Siirra vain 1300 EUR (euro) Bitcoin-lompakkoon: bc1q2984uuj9jvyw3xyxg2werezfcz3fqm45reexln
Ai, niinpä olikin. Kiitos t: nro. 5
Vierailija kirjoitti:
Kommenteista päätellen ihan kotimaista tuotantoa vielä tämä viesti. Helppo täällä vielä yrittää korostaa vaikutusta.
Nyt jokainen voi miettiä hetken, että laittaako rahaa johonkin tilille jonkun sähköpostiräpellyksen vuoksi.
Ihan yhtä uskottavaa kuin se, että kirjoittaisin tässä, että tiedän mitä koneellasi teet.
Jos lähdetään kiristämään, on syytä olla ihan oikeaa materiaalia millä kiristää.
Ei vaan tuo on vuosia vanhan spämmin suomennos. Kuka sitten lienee suomentanut, en tiedä. Välillä noita on tullut englanniksi ja pari viimeisintä suomeksi.
Ei tuo huijaus ole! Maksa pois ettet kärsi.