Mihin pörssiromahdus jäi?
Kommentit (19)
Jos tämä noudattaisi korona kevättä niin pieni notkahdus tammikuun lopussa, sitten nousua ja maaliskuussa rytinällä alas. Sitä korjattaisiin sitten koko kesä pitkälle syksyyn asti.
Nasdaq kuukaudessa n -14%, sp500 -9,5%, omxh25 -7%. Kurkkaa historiasta millaisia aiemmat laskut on olleet. Välillä joku haluaa jo ostaa kun ajattelee loppuneen jo ja sit taas mennään.
Ap uskoo että pörssi romahtaa päivässä-parissa? Se lasku kestää kuukausia, jopa vuosia.
Ja aina on noustu takasin ja menty vieläkin korkeammalle.
Jenkkien pörssithän on taas pahasti miinuksella joten huomenna rytistään taas lisää täälläkin, näyttäisimme menevän päivän viiveellä täällä.
Hölmölän sijoittajat ostavat tänään pää märkänä. Siksi Hölmölö on plussalla.
Täytyy varmaa odotella. Tänään kaikki plussalla. Olin jos ostoaikeissa.
Ei se pörssi päivässä laske. En ota kantaa että onko nyt syklin käänne menossa mutta ei sitä missään tapauksessa yhden päivän tai edes kuukauden kehityksen pohjalta voi sanoa.
Kesään asti laskee. Tä on vasta alkua.
Talousluvut näyttävät ihan hyviltä, miksi mitään romahdusta tulisi?
Laskua odotan kyllä kiristyvän korkipolitiikan takia.
Vierailija kirjoitti:
Talousluvut näyttävät ihan hyviltä, miksi mitään romahdusta tulisi?
Laskua odotan kyllä kiristyvän korkipolitiikan takia.
Keskuspankkikuplan takia.
Hölmöt myi osakkeensa ja nyt saa halvalla, pian arvo nousee kattoon, se on sitä keinottelua.
Rahauskovaiset uskoo että kasvu jatkaa kasvuaan pitkällä aikavälillä. Ilmeisesti loputtomiin? Johan sen järkikin sanoo ettei näin voi ikuisesti jatkua. Joskus, ei ehkä meidän elinaikana, mutta joskus se kasvu pysähtyy, laskee, eikä enää nouse.
Kryptotkin tippui ja pankki ei anna talletuksille korkoa. Mihin tässä rahansa laittaisi?
Vierailija kirjoitti:
Talousluvut näyttävät ihan hyviltä, miksi mitään romahdusta tulisi?
Laskua odotan kyllä kiristyvän korkipolitiikan takia.
Talousluvut vielä näyttää hyvältä mutta riskejä on tällä hetkellä monia. Koronnostot, inflaatio, kiinan kiinteistömarkkinat(evergrande sun muut) sekä materiaalipula jne. Pörssit kuplan riski on suuri. Keskuspankit pumpannut markkinoille rahaa ja aiheuttanut liiaksi paisuneet osakkeiden nousun.
Netflixin osakke pudonnut -50% tulosjulkistuksen jälkeen. Siinä näkee miten paljon osakkeet on ilmaa täynnä.
Kyllähän osakkeet ovat tulleet jo kolmatta viikkoa alas. Esim. Wall Street on tänään pahasti miinuksella.