Pandemia jatkuu niin kauan kuin ihmiset uskovat siihen sanoo epidemilogi
Kommentit (4)
Turha kuvitella, että kaikkien elämä palaa koskaan entiseen. Osa toimii ennakoivan varovaisesti vaikkei mitään rajoituksia olisikaan
”Nyt kun kansa on hyvin koulutettu, miten pitää pandemian aikana käyttäytyä ja mitä saa tehdä, poisoppiminen ja paluu entiseen voi olla vaikeata, mikä tästä tekstistä oli luettavissa. Monissa maissa, joissa kansan terveydenhoito on paremmin hoidettu kuin Suomessa, rajoituksista on jo luovuttu. Suomessa pidetään kovat rajoitukset päällä, kunnes viimeinenkin tautitapaus jää tulematta tilastoihin. Samoin ihmisten on vaikea oppia, että pandemia on jo ohi. Aivot jää helposti junnaamaan vanhaan totuttuun ajatustapaan. Se voi olla jopa tiedostamatonta. Vanha on parempi kuin uusi normaali, josta ei voi vielä tietää, mihin tämä uusi johtaa. On siis parempi pitäytyä pandemiassa, koska se on turvallisin tapa elää eikä asiantuntijoihin voi aina luottaa.”
Aamen.
Vierailija kirjoitti:
Ihmiset uskovat siihen niinkauan kun ihmisiä kuolee koronaan.
Voi hyvää päivää, ihmiset kuolevat suuremmalla todennäköisyydellä johonkin muuhun kuin koronaan. Koronaan kuolleiden määrä on varmaan samaa luokkaa kuin influenssaan kuolleet.
Ihmiset uskovat siihen niinkauan kun ihmisiä kuolee koronaan.