Virtsatietulehdus, terkkariin ei pääse, mikä avuksi?
Virtsatietulehdus ja meillä ei pääse terveyskeskukseen läpi puhelimella, sähköinen yhtotto on suljettu ruuhkautumisen vuoksi ensiviikkoon saakka ja päivystys on pullollaan porukkaa. Kun en muuta tarvis kuin sen antibioottikuurin. Tulehdus on aiemmilla kerroilla levinnyt munuaisiin, joten pelkällä happaman juomisella en uskalla mennä. Mitä teen?
Kommentit (16)
Apu löytyy apteekista!
Ilman reseptiä.
Vierailija kirjoitti:
Apu löytyy apteekista!
Ilman reseptiä.
..mutta ei voi kertoa, mikä?
Happamoita virtsaa runsaalla c vitamiinilla. Apteekista tai marketista. Toimii hätävarana.
Vierailija kirjoitti:
Yksityisen lääkäriaseman chattipalvelun kautta voisit mahdollisesti saada reseptin. Tietysti voit myös kokeilla mennä paikalle päivystykseen, ja voisiko ihan ilmoittautumisen hoitaja välittää tiedon lääkärille, ettei tarvitsisi siellä koko päivää istua.
Näin juuri ja tässä järjestyksessä. Chatista saat antibiootit kyllä.
Yksityisen lääkäriaseman etälääkäri: saat antibioottikuurin ja nopean avun vaivaan. Kannatta vähän vertailla eri asemien etä- tai chat-lääkereiden hintoja, niissä on useamman kympin ero.
Voit ensihätään hakea apteekista karpalokapseleita, mehun teho tiivistetyssä muodossa niin on tehokkaampi keino. Jos siis on vasta ihan aluillaan. Mutta joo, ehdottomasti se antibioottikuuri mahd. pian jos on historiaakin pahemmasta tulehduksesta, tuo etälääkäri on varmaan hyvä vaihtoehto vaikka kustantaakin jonkin verran.
Mulla on joka kerta mennyt ohi särkylääkkeellä ja runsaalla juomisella. Toisaalta sitten esim. mun tyttärelle em. keinot eivät riitä, vaan tarvitsee aina antibiootin.
Menee ohi säkällä vielä jos toimit näin;
- karplokapseleita apteekista, älä noudata ohjetta vaan ota 4 kpl vuorokaudessa tasaisin väliajoin
- juo jatkuvasti karpalo- tai tyrnimehua (tiivistettä saa kaupasta)
- ota maitohappobakteereita
Tän takia mulla on vakuutus joka kattaa peruslääkäri käynnit yksityisellä
Virtsarakontulehdukseen et välttämättä tarvitse antibiootteja, sillä puolet paranee ilman hoitoa 2-3 päivässä. Jos oireet on lieviä niin antibioottihoidosta voi olla enemmän haittaa kun hyötyä.
Juot nyt paljon nestettä niin ei pääse nousemaan ylöspäin ja bakteerit huuhtoutuu pois, jos oireet pahenee tai sinusta tuntuu että ehdottomasti tarvitset antibiootit asap ota yhteyttä yksityiseen lääkärikeskukseen esim. Mehiläinen/Terveystalo.. heillä on yleensä aina aikaa kuurin kirjoittamiseen toisin kun julkisella.
Soita päivystysapuun 116117. Sieltä neuvotaan eteenpäin, mahdollisesti juurikin menemään päivystykseen, mutta sitten tulostasi ja oireistasi on koneella jo ennalta tieto ja asiasi hoituu toivottavasti sukkelaan. Jos jostakin syystä sekin on tukossa ja rahaa on laittaa reseptiin, niin yksityiseltä tietysti saa.
Vierailija kirjoitti:
Happamoita virtsaa runsaalla c vitamiinilla. Apteekista tai marketista. Toimii hätävarana.
Myös happamia mehuja ja olut on yllätävän hyvä siihen. En pidä oluesta, mutta jos alkaa tuntua kirvelyä, olutta kitusiin
Terveystalon chattilääkäri oli joku 36 euroa. Melkein samanlainen lasku sieltä terveyskeskuksestakin tulee.
Päivystykseen en lähtisi tällä hetkellä kuin äärimmäisessä hädässä.
Vierailija kirjoitti:
Tän takia mulla on vakuutus joka kattaa peruslääkäri käynnit yksityisellä
Onpas sulla sit virtsatietulehdus usein...
Mene ihmeessä yksityiseen päivystykseen, tai jätä heille soittopyyntö reseptistä. Jos sama ulostebakteeri joka kerran aiheuttaa virtsatie tulehduksen, pyydä jo seuraava resepti varalle. Eivät mielellään anna, mutta sano, että on pakko antaa, taustastasi johtuen.
Yksityisen lääkäriaseman chattipalvelun kautta voisit mahdollisesti saada reseptin. Tietysti voit myös kokeilla mennä paikalle päivystykseen, ja voisiko ihan ilmoittautumisen hoitaja välittää tiedon lääkärille, ettei tarvitsisi siellä koko päivää istua.