Onko baletti hyvä vai huono harrastus?
Olen käynyt nyt 5v täyttävän tytön kanssa äiti-lapsi-tanssissa siitä lähtien kun tyttö oli vauva. Nyt tyttö on alkanut ruinata pääsyä balettiin. Esibalettia tuon ikäisille jo onkin tarjolla. Onko baletti ok harrastus? Tyttöni on kiltti ja herkkä ja voin kuvitella että esim. ankara kuri ei ole hänelle hyväksi, ei uskalla protestoida mutta järkyttyy herkästi asioista. (valitettavasti jostain on syntynyt käsitys siitä että baletissa olisi hirmuinen kuri)
Kommentit (8)
Yksityiset tanssikoulut ja suomalaiset opettajat ovat varmaan kaikki hyviä ja kivoja. Jokin oopperan balettikoulu saattaa olla sitten omaa luokkaansa kurin suhteen.
Just olin katsomassa tanssikoulun jouluesitystä, jossa oli tanssilajeja laidasta laitaan. Oli kyllä kiva katsella. Balettiesityksiä oli vain isommilla tytöillä, ja oli kiinnostavaa katsella, kuinka suuria tasoeroja ryhmien sisällä oli, ja tajuta taas kerran, kuinka se on kovaa kuntoa vaativa laji. Osalla porukasta vain loppui kunto kesken, ja liikkeet kärsivät.
mutta ei se tarkoita että lapsia kuritetaan tai muutenkaan järkytetään. Kyllä lasten baleteissa ymmärretään lasta ja käytetään lapsille sopivia metodeja. Riippuu toki opettajasta paljon.
Baletissa oppii kehonhallintaa, täsmällisiä liikkeitä, keskittymistä mm.
sitä että baletissa on tuo ulkonäkö- ja hoikkuusjuttu aika tärkeä, syömishäiriöt yleisempiä kuin muilla samanikäisillä jne.
Kaikki langan laihoja ja kuulin juttuja mm. siitä kuinka jotkut kehotetaan polttamaan tupakkaa, jotta ei tulis nälkä. Yhden tytön muistan vallan mainiosti, hänellä oli syömishäiriö ja itki joka päivä koulussa. Nivelet oli kaikki ihan siniset ja varmaan ei ollut elämä helppoa!
Niin kauan ku baletti pysyy harrastuksena eikä sitä oteta liian tosissaan olen sitä mieltä, että hyvä harrastus, jossa oppii kurinalaisuutta ja kehon hallintaa...toisaalta samaa kehon hallintaa ja kurinalaisuutta oppii myös taistelulajeissa. (ja harvemmin kuulee heidän syömishäiriöistään)
Ja hän varmasti ehtii vielä vaihtaa harrastusta monesti ennen aikuisikää. Jos on erityislahjoja balettiin ja pitää sen koko loppuelämänsä, niin ei sekään mikään huono asia ole. Jos olet tanssiryhnmiä katsonut, niin siellä tosiaan on kaikenkokoisia tyttöjä. Ihan turha pelotella millään anoreksialla. Jokainen harrastus voi olla jollain lailla "vaarallinen", jos oikein aletaan käyttämään pahaa silmää sen tarkastelussa.
on kyllä melkein kaikki opettajat, johtajaa myöten, sellaisia pullukoita, että mistään ylenmääräisestä laihuusihanteesta ei ole pelkoa.
ei ole mikään hirmuinen kuri. Tietysti pitää tehdä mitä opettaja sanoo, mutta 4-vuotiaat hörhöilevät ja opettaja sitten taas ohjaa sen pariin mitä oltiin tekemässä. Eiköhän se "kuri" tule kuvioon myöhemmin.