Ihana JOULURADIO
Tänä aamuna nyt ensimmäiseksi kun netin aukaisin aamupalan jälkeen, kirjoitin osoitteeksi www.jouluradio.fi ja sieltä klikkasin play.
Ei mikään tuo joulun tunnelmaa niin hyvin kuin ihanat joululaulut, nettiradio on päällä koko päivän, viime vuonna joka ikinen päivä loppiaiseen asti.
Kommentit (5)
onko siellä joulumusiikkia laidasta laitaan, vai keskittyykö johonkin tietynlaiseen? Itse kun en tykkää mistään rallatuslauluista, vaan lähinnä hartaammista joululauluista.
Jouluradio on joulun ajan soundtrack
Taas ensimmäisen adventin (29.11) myötä aloittanut Jouluradio on vakiinnuttanut paikkansa monien ihmisten joulun ajan radiona. Vaikka joulunviettoon kuuluu vanhoja perinteitä, ihmiset kokevat joulun niin merkittävänä, että uusia perinteitä syntyy samaa tahtia. Tämän vuoksi musiikkilajeja on esillä runsaasti, ja kaikessa onkin kyse tulkinnan osuvuudesta.
Joulu on tunteiden aikaa. Musiikkivalintoja tehdessä on kiinnitetty huomiota siihen, että tulkinta on vilpitön. Huonoimmillaan jouluun liittyy paljon pinnallisuutta ja teeskenneltyä vaurautta. Alkukuusta kanavalla kuuluu perinteisten sovituksien ohella sekä kevyt musiikki että maailmanmusiikki. Raflaavimmat kokeilut jätetään joulun pyhien aikaan rauhaan, ja silloin joulu otetaan hartaasti ja kunnioittavasti, mutta samalla rennosti vastaan.
Soundissa on paljon luomua, iloa, raikkautta, uusia näkökulmia, mutta vanhoja konstailemattomia esityksiä tai paatostakaan ei kaihdeta.
Jouluradio vaalii perinteisiä jouluhyveitä, kuten rauhaa, iloa, toivoa ja täyttymystä. Kristillisessä mielessä joulussa on kyse siitä, että Jumala lopettaa tuonpuoleisessa olemisen ja tulee ihmiseksi. Siksi jouluna iloitaan lihallisuudesta. Musiikillisesti se tarkoittaa vaikkapa sitä, että jos jollain on jotain annettavaa, niin sen kanssa ei pihtailla.
kauheaa renkutusta, rokkia ja räminää. Tuli todella levoton olo kun sitä kuunteli. Toivon todella että tänä vuonna olisi muuttunut tuo lauluvalikoima.
alkoi soimaan klo 0.00.Ihana fiilis tuli,kun eka tunti oli ainakin semmoista rauhallista & perinteistä musiikkia...Sitten olikin jo mentävä nukkumaan!
Iltaisin tuota on kiva kuunnella,kun muu perhe nukkuu,ja itekseen väkerrän kaikenlaista jouluksi!!
Mä kävin jo aiemmin viikolla kattoon, millon se jouluradio alkaakaan taas kuulumaan.
Mä kans ahkerasti käytän sitä, päivittäin, kun sieltä lauluja kuuluu.