Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko teidän pojilla leikkipyssyjä, transformerseja yms?Mitä mieltä niistä olet?

Vierailija
17.11.2009 |

Vähän ristiriitaista kun melkein kaikki pojat kai ovat tuollaisista kiinnostuneita mutta pitäisikö sitä vähän rajoittaa kuitenkin? Mitö mieltä kasvatuksen ammattilaiset? :)

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja on myös legoja, pehmoleluja jne. En ole kokenut tarpeelliseksi sen kummemmin rajoittaa, lapset saavat leluja aika harvoin, joten sen mitä saavat on ihan ok.

Vierailija
2/7 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän pojalla ja tytöllä on molemmilla pari erilaista pyssyä. Mitä haittaa niistä muka voisi olla? Itsellänikin oli lapsena useita pyssyjä enkä silti ole ketään ikinä ampunut jos tällä nyt viitataan noihin jalustalle nostettuihin ampumisiin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole koskaan ollut noista oikein kiinnostunut. On leikkinyt pienempänä lähinnä autoilla, ja myöhemmin tulivat legot. EI kuitenkaan ole koskaan innostunut esim bionicleista vaan kaikenmaailman härvelit ja koneet, palo/pelastusasemat yms olivat kova sana niissäkin.



Nuorempi, juuri 5 täyttänyt on toista maata. Ei ole ikinä kiiinostunut autoista, mutta pyssyt ja miekat ja kaikenlaiset taisteluleikit on kova sana. Mielestäni tuosta ei haittaakaan ole, kuuluu useimpien poikalasten kehitykseen.

Vierailija
4/7 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi ei miellä sotaa samanlailla kun aikuiset, vaikka leikit kuulostaa joskus hurjilta.



Yksi KM

Vierailija
5/7 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

linkittäisi yhteen.. pyssyjä ei ole kuin vesipyssyt, joilla viime kesänäkin varmaan isi ja äiti roiski toisiaan enemmän kuin pojat. Mutta kaiken maailman örkkejä ja supersankari-ukkoja ja batmobiileja on nurkat väärällään.. ja noita transformereitakin on muutama. Ja vaikka ois käytössä perussetti legoja, niin niistä väkerretään Tähtien Sota -aluksia, vaikka koko leffoja ei ole pojat meillä nähneet.



Eli jotenkinon toi sotiminen ja räiskiminen joillakin opojilal luontaista.. ei varmaan kaikilla ettei mene taas yleistykseksi.

Vierailija
6/7 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

poika alle vuoden, joten vielä ei ole mitään noista (paitsi miehellä yksi transformeri jonka olen itse ostanut), mutta olen kyllä asiaa jonkun verran miettinyt ja lahjojen ostajille toiveitakin esittänyt.



Eli noita transformereita yms. saa olla ihan niin paljon kun poikaa vaan kiinnostaa. Aseissa sitten vähän tiukempi linja, eli pyssyjä, miekkoja yms. saa kyllä ostaa, mutta sellaisia, jotka näytävät ihan oikeasti leikkiaseilta. Ei siis mitään oikean näköisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
17.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole pojat halunnut, enkä minä niitä aio ostaakaan. On joskus tehneet jonkun aseen esim. legoista.



Transformeri taitaa yksi pieni olla. Enemmän on sitten noita bionicle ukkoja, kait nekin jotain taistelu ukkoja on..



Enemmän meillä tykkäävät pikkulegoista (avaruusalukset in), autoista, kirjoista, geomageista, zoobeista jne..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kolme