Osaisiko joku auttaa. Lapsettomuusasiaa..
Tai siis ei kai vielä ainakaan lapsettomuus, mutta kuitenkin.
Yritetään lasta, ikää mulla on vähän päälle 30 ja miehellä 30. Mulla on melko säännöllinen kierto 30-34 päivää, mutta vuodot on nykyään tosi niukkoja. Oikeastaan vaan sellaista tuhruttelua, ei kunnon verta ollenkaan. Voinkohan tulla ollenkaan raskaaksi?
Kommentit (7)
Ja sehän toki voi vaikeuttaa raskaaksituloa, mutta ei missään tapauksessa estä sitä kokonaan.
Kauanko olette yrittäneet? Oletko tikuttanut ovista? Ovuloitko? Jos ovulaatio on kunnossa, voi ongelmaa olla kiinnittymisessä. Tähän on olemassa lääkkeitä (esim menogon-pistokset).
Mutta ensin tietty pitäs tietää enemmän jotta osaa edes arvailla, tuo vaan tulee mieleen ekana. Teinä kääntyisin lapsettomuuslääkärin puoleen jos/kun vuoden päivät on yritystä takana tai jo vähän aiemminkin jos vuoto on tosi niukkaa eikä tikuttamalla löydy ovista.
T: viisi vuotta lapsettomuushoitoja läpikäynyt
Aina välillä tosin semmoisia normaaleja kuukautisia. Se johtui monirakkulaisista munasarjoista, jotka taas johtui ylipainosta. Sitä ei ole paljon, bmi 27, mutta mulla pienikin ylipaino heittää ilmeisesti hormoonit vähän mihin sattuu, normaalipainossa on tarkka kierto ja normaalit menkat.
Mulla ainakin jäi ovulaatio pois aika usein, että silloin oli normaalit kuukautiset kun olin ovuloinut. Ja mullakin oli tolleen vähän pitempi kierto niinkuin sullakin, kun taas sillon normaalipainoisena oli lyhyempi..
Mutta tulin kyllä sitten puolentoista vuoden yrittämisen jälkeen raskaaksi, ja nyt meillä on kuusiviikkoinen tytär. Että elä heitä kirvestä kaivoon. :)
Ollaan yritetty vajaa vuosi, en ole tarkasti laskenut yrityskuukausia kun olen halunnut pitää tämän asian 'rentona'.
Olen ajatellut ovuloivani, koska ainakin keskikierrosta tunnen kipua munasarjojen kohdalla ja olen myös halukkaampi silloin. Ja valkovuotokin muuttuu. Kuukautiset on olleet joskus runsaammat, siis normaalit, mutta nyt viime kuukausina niistä on tullut aina vaan niukemmat. Kahdet viimeiset on olleet oikeastaan vain tuhrua pikkuhousunsuojassa. Enkä ole raskaana.
Minulla on PCO ja ilman lääkkeitä ei tule menkkoja ollenkkaan. Nyt clomeilla aikaansaatu kaksi raskautta. Olettaisin, että myös sinun tilanteeseen löytyy ratkaisu. Oletko käynyt lapsettomuustutkimuksissa tai saanut jotain hoitoja? Kannattaa ottaa yhteyttä asiantuntevaan gynegologiin.
...niin äkkipäätä epäilisin kyllä jonkinsortin hormonihäiriötä. PCO voi olla yksi syy tai osasyynä, mutta jotenkin tuntuu, että kyllä ongelma on limakalvossa. Vuoto nääs menee niukaksi jos ei ole mitään mitä vuotaisi pois!!!
Ohuen limakalvon ongelma on juurikin se, että siihen ei sitten hedelmöittynyt munasolu tarraa kiinni. Eli vaikka kuinka "toimisit" hyvin ja kaikki olisi kohdallaan, kiinnittymisessä on ongelmaa.
Sinuna juttelisin niukkenemisesta lääkärille pikaisesti. Jos on siitä kyse, hoitokeinoja löytyy eikä ne ole edes kovin raskaita. Ihan vaan hormonikuuri voipi riittää :o)
tsemp.
T se 5v lapsettomuudesta kärsinyt
niin varmistat sen oikean päivän. Minä otin vuoden yrittämisen jälkeen ovistikut käyttöön ja parin kuukauden jälkeen tärppäsi;)
ihan vaan mututuntumalla heitän että jos kuukautisia ei tule niin voi olla että se johtuu siitä että kohdun limakalvo ei kehity kunnolla ja sellaiseen on vaikea kiinnittyä
mutta yksilöllistä toi kai on, toiset vuotaa enemmän ja toiset vähemmän ja silti kummatkin tulevat raskaiksi