Meidän perhe ennakoi sikainfluenssaa varten yhdessä
Arvasin tämän. Jo aikaisin kesällä aloin keräämään kotiini säilykkeitä ja kuivamuonaa joilla pärjää hyvin koko talven yli kun säännöstelee.
Irtisanoin itseni työpaikastani syyskuussa, jotta voin suojautua kotiini sikainfluenssalta. Ei tarvitse kuin lähettää sossuun kuitit ja paperit. sillä selvä. Lapset saavat kotiopetusta.
Kesällä kun tauti on niittänyt ihmishenkiä menen takaisin töihin. Perheemme on tyytyväinen tähän ratkaisuun kukaan meistä ei kuole.
Kommentit (18)
ettei tarvitse vessapaperia ostaa.
Onko torvijäkälä liian karkeaa? No, pakko kai se on käyttää mitä löytyy.
Me muutettiin tänne autiolle saarelle, eikä muuten tule paljoa laskujakaan...=) Kun nyt VAAN ei kukaan sairastuis...
Meillä perhe viettää myös tämän talven sikainfluenssan takia kotona.
Olemme rakentaneet kodistamme eräänlaisen pommisuojan. Influenssasuojassa on tarpeeksi kuivamuonaa ja pakasteita vuodeksi. Voimme odottaa koska vaara menee ohi ja tulla ulos piilostamme.
kIITOS SIITÄ TEILLE, SAIN MEINAA TODELLA HYVÄT NAURUT!!! HAHAHAHAHAAAAAAA!!!!!
tai siis edes hae sitä. Siltä voi myös saada viruksen!
Minä peruutin kaikkien lehtien tilaukset ja käänsin loppupostin skannauspalveluun. Voin kätevästi (ja ilman bakteerivaaraa) katsoa sen omalta koneeltani.
Lisäksi tein varoiksi kuljetussopimuksen lähikaupan kanssa. Jos päätetään haluta joku päivä jotain tuoretta syötävää tai jos fazerin sininen sattuu loppumaan. Ei todellakaan lähdetä itse kauppaan hakemaan täydennystä eikä myöskään päästetä kuskia samaan tilaan kuin missä itse ollaan.
ja suojapuvun. Se riisutaan pihaan, ja sitä käytetään vain kerran päivässä. Yön aikana SI-virus kuolee siitä koska 8 h vain elää. Ja seuraavana päivänä voi taas siis turvallisin mielin suojapukua ja naamaria käyttää.
Mieheni jahtaa lapsia ympäri asuntoa hengityssuojain kasvollaan ja pieree tyttäreni kasvoille. Poika pitää kiinni. Minä meinaan tukehtua (en pieruun ) vaan nauruun. Kaikki on niin mielettömän järjetöntä. Olemme menettäneet ajantajun. Toivottavasti se sikainfluenssa loppuu pian ja pääsemme raittiiseen ilmaan.
ps. pussipastat ja italianpata pierettää
Niin kesällä on jäljellä vain hullut ja läjä raatoja sikainfluenssan jäljiltä :D
Pelaamme kimblea, afrikan tähteä, monopolia ja piirrämme. Koko perhe sisällä talven aina toukokuun loppuun asti. Tämä on osoittautunut ihanaksi oleiluksi vaikka alussa pelotti kovasti. Meidän perhe on läheisempi kuin koskaan.
Minä peruutin kaikkien lehtien tilaukset ja käänsin loppupostin skannauspalveluun. Voin kätevästi (ja ilman bakteerivaaraa) katsoa sen omalta koneeltani.
.
Niin kesällä on jäljellä vain hullut ja läjä raatoja sikainfluenssan jäljiltä :D
Tai ehkäpä si-rokote tekee meistä verenhimoisia zombeja, jotka vaeltavat ruumiskasojen seassa ensi keväänä :D Varokaa vain te, jotka keväällä kaivaudutte esiin bunkkereistanne...
mutta kuinka monta tälläistä perhettä Suomessa todella on? Ehkä kourallinen? Jotain lahkolaisia?
Uskon todella että tälläisiä on olemassa.
Olen nyt kotona niin kauan kuin tauti niittää ihmishenkiä.
Sitten kun vaara on ohi kömmin kolostani ulos.