Mitkä ovat ASTMAN ensioireita?
Millaisia oireita lapsillanne on ollut, mistä olette osanneet epäillä astmaa?
Miten astman voi todeta? Tai millä oireilla on syytä epäillä astmaa?
Lapsi on 8-vuotias ja vetää syvään henkeä toisinaan. Ei siis koko aikaa, mutta etenkin väsyneenä tai rasituksen jälkeen. Häntä itseään se ei tunnu vaivaavan sen kummemmin.
Kommentit (7)
tyttö alkoi n. 3-vuotiaana vinkumaan kun juoksi, nauroi tai muuten riehui. Todettiin infektioastmaksi myöhemmin.
yhteydessä astmakohtauksella. Hengitys jo vinkui. Jos epäilet astmaa, kannattaa varata aika lääkärille ja pyytää lähete oskillometriaan.
...tyttö "huokaili" nukkumaanmennessä ja juoksuleikkien jälkeen alkoi melkein aina yskittää. Puoli vuotta meni ennen kuin (tyhmä äiti) tajusin viedä lääkärille ja astma todettiin.
Hengityksen vinkuminen ja vaikeutuminen varsinkin rasituksen jälkeen.
vähän vastaavaa kuin ap:lla lisäksi lapsen hengittäminen vaikutti jotenkin hankalalta syödessä. Välillä piti jotenkin kakoa kurkkua. Nyt tutkitaan, vielä ei lopullinen diagnoosi ole varmistettuna.
-ap