Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko teistä muista tullut varallisuuden kertymisen myötä entistä pihimpiä?

Vierailija
20.11.2021 |

Muistelen niitä aikoja kun elin hädin tuskin toimeentulotukea vastaavalla tulolla enkä uskaltanut koskaan katsoa tiliä vaan yritin aina pärjätä vaan jotenkin palkasta seuraavaan, välissä tuli onneksi myös lapsilisä, elatusmaksu ja asumistuki.

Sittemmin kun nuo ajat ovat kaukana takana päin, selaan jatkuvasti pankin sivujani, suunnittelen mistä pystyn säästämään vielä lisää ja nautin katsella säästötilin kasvavaa summaa. Se helpotus että jemmassa on rahaa, on ihan valtava tunne. Ja silti haluan säästää ihan kaikessa mitä ikinä keksin. Käytän todella paljon paljousalennuksia, esim. vuoden matkakortin ostaessa saa monta kuukautta "kaupan päälle" kuin jos ostaisi vain kuukausilippuja jne.

Väittäisin että kyllä raha tavallaan tekee onnelliseksi kun tietää että sitä on. Ja sitä kertyy joka kuukausi lisää. Köyhällä ei tällaista ole mahdollista edes haaveilla.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla