Gallup: Olisiko tämä tilanne sinulle ok? (vauva-aika ja pikkujoulut)
Perheessämme on vauva, joten välttelemme nyt flunssakautena koronan lisäksi kaikkia pöpöjä. Rs-viruskaudesta on tänä vuonna povattu vaikeaa, joten emme halua altistaa vauvaa turhaan. Lähimpiä sukulaisia ja ystäviä näemme joko meidän tai heidän luonaan. Emme käy puolison kanssa missään "korkean riskin menoissa", baareilut yms eivät kuulu meidän arkeemme vauvan kanssa.
Nyt yksi ystävä ehdotti, että haluaisi tulla käymään meillä katsomassa vauvaa ekaa kertaa. Ongelma on se, että ystävä suoraan sanoi, että käy ensin pikkujouluviikonlopunvietossa pk-seudulla (parit kotipikkujoulut ja siitä baarikierrokselle). Tulisi käymään meillä viikonlopun päätteeksi kotimatkallaan.
Olenko aivan nipo, kun en yhtään innostu nyt korona/flunssakaudella siitä, että kotiimme tulisi joku useiden juhlien ja baarikierroksen jälkeen katsomaan vauvaa? Olisiko sinulle ok, että ystävä saapuu katsomaan vauvaasi juhlittuaan ensin viikonlopun?
ap
Kommentit (16)
Ei juhlissaan sinällään vikaa, jos olisi pidempi aika tuossa välissä.
Mutta jos tulee suoraan jostain bileviikonlopusta niin eihän hän edes vielä tiedä olevansa sairaana, jos olisi tartunnan jostain saanutkin?
Sanoisin ettei ajankohta sovi ja ehdottaisin jotakin muuta ajankohtaa
Olispa kiva olla jouluna kipeänä kun joku tunkis kylään tuossa tilanteessa :D
(eli totta hemmetissä sanot ettei käy!!)
Riippuu siitä minkä verran vauvalla on ikää. Ei sitä loputtomiin voi pullossakaan pitää. RS ei taida ihan vielä olla päällä?
Muuten pitäisin sua turhasta nipottajana mut vauvat sairastuu tosi herkästi.
Ei kai (juuri) kukaan pelkää pöpöjä noin paljon? Koronako tämän on muuttanut? Eipä olisi tullut mieleenkään estää vierailuja pöpöjen pelossa. Ap todellakin kuulostaa nipolta.
Et itse osaa tehdä päätöstä, vaan teet oikein kyselyn tästä?
Vierailija kirjoitti:
Ei kai (juuri) kukaan pelkää pöpöjä noin paljon? Koronako tämän on muuttanut? Eipä olisi tullut mieleenkään estää vierailuja pöpöjen pelossa. Ap todellakin kuulostaa nipolta.
Korona on muuttanut ihmisten ajatusmaailmaa. En olisi voinut itsekään kuvitella tällaista aloitusta pari vuotta sitten. En sano, että se olisi huono asia.
Vierailija kirjoitti:
Et itse osaa tehdä päätöstä, vaan teet oikein kyselyn tästä?
Osaan kyllä tehdä päätöksen. Meille ei ole tulemista baarikierroksen jälkeen. Mietin vain, onko mielipiteeni jotenkin poikkeava ja siksi kyselen.
ap
Vierailija kirjoitti:
miksi tuo ystävä edes ehdottaa moista? ei vissiin itsellään ole lapsia?
Ei kyllä mitenkään voi olla kun on noin tietämätön. Voi voi, kyllä saisi sekin ystävä kasvaa aikuiseksi eli tehdä lapsia niin sitten automaattisesti tietää ihan kaiken. Ei mikään koulutus anna ihmiselle niin paljon tietoa ja viisautta kuin vaginan venyttäminen lapsella.
Terv ÄityLi
ihan syystä saa kieltäytyä. veljeni sairastui 3 viikon iässä todella vakavasti, kun vanhemmilleni tuli joku ystäväperhe "pikkuflunssassa" kylään.
Onko tämä yksi syy miksi vanhemmat uupuu niin mahdottomasti? Kaikki päätökset pitää märehtiä ja arvioittaa ulkopuolisen raadin avulla. Tiedätkö, joka ikinen päätös elämässäsi on jossain määrin tietoa, arvausta, tietämättömyyttä ja tunnetta. Sulla on oikeus päättää tässäkin asiassa näin, eikä sitä kannata sen enempää miettiä. Jos sinusta tässä ja nyt arjessasi äitinä ja ystävänä tuntuu että haluat tehdä näin, niin tee.
-Lapseton
Aivan pönttö idea vierailla. Soittakoot videopuhelun.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Et itse osaa tehdä päätöstä, vaan teet oikein kyselyn tästä?
Osaan kyllä tehdä päätöksen. Meille ei ole tulemista baarikierroksen jälkeen. Mietin vain, onko mielipiteeni jotenkin poikkeava ja siksi kyselen.
ap
Ei ole. Minä pyysin, ettei mies menisi pikkujoulujen jatkoilla baariin, kun kotona on vauva, ja odotan toista. Ryypätä ehtii jo niissä pikkujouluissakin (työporukan kesken, ei ulkopuolisia), jos on pakko, mutta ei tarvitse riskeerata koko perhettä sillä, että lähtee lisäksi hakemaan taudin baarista. Vielä ei ole sanonut juuta eikä jaata, mutta toivottavasti ymmärtäisi itsekin, mitä ajan takaa, ettei ala ämpyillä vastaan. Alkoholi ei saa mennä koko perheen terveyden edelle.
miksi tuo ystävä edes ehdottaa moista? ei vissiin itsellään ole lapsia?