Lupaatteko lapsille että teette vapaalla jotain kivaa mutta sitten ette jaksakaan?
Lupasin että mennään uimaan kun tänään on vapaapäivä, mutta olen niin koomassa työputken jälkeen etten vain kykene lähtemään. Huomenna alkaa taas raskas työputki ja kämppä on pommin jäljiltä. Ei ole puhtaita astioita, jääkaappi on tyhjä, vaatteet on kaikki likaisena pitkin lattioita.. Itse en ole pessyt hampaita kahteen päivään tai käynyt pesulla. Uupumus vei täysin.
Mitä sanon lapsille :(
Kommentit (13)
Lapsi muistaa rikotut lupaukset. Koitapa vaatia siltä lupauksia teini-iässä...
En. Exä lupasi. Lapset panivat välit poikki häneen.
Lapsilla on vieläpä syysloma. Itse joudun olemaan töissä. Lapset ovat keskenään ja pelaavat kun ei ole muuta tekemistä. Kortilla hakevat lähigrilliltä ruoan.
Ap
En lupaa jos jaksaminen on epävarmaa. Lupauksen perun vain jos tulee jokin ylitsepääsemätön yllättävä este, eikä jaksamattomuuteni ole koskaan kenellekään mikään yllätys.
Vierailija kirjoitti:
Lapsilla on vieläpä syysloma. Itse joudun olemaan töissä. Lapset ovat keskenään ja pelaavat kun ei ole muuta tekemistä. Kortilla hakevat lähigrilliltä ruoan.
Ap
Vedit överiksi tämän. Mutta yrityksestä 2/5
Muille ihmisille voin lupaillakin perättömiä, mutta lapsilleni yritän esimerkilläni opettaa että luvataan vain se mikä pidetään ja pidetään se mikä luvataan.
Kannattaa käydä uimassa niin tulee se pesullakäyntikin hoidettua siinä sivussa.
Osta nyt hyvä ihminen ruokaa lapsille. Lapset ovat vapaaehtoinen juttu, jotka tuovat mukanaan vastuuta. Jaksoi sitä tai ei. Pese myös ne astiat.
En. En koskaan lupaa lapsilleni mitään mitä en pidä. Mursin Tukholman-reissulla ranteeni ja silti etsin aarretta ja tein laivallakin kaiken mitä lupasin.
Olen tyhjillä lupauksilla kasvanut ja vihaan tyhjiä lupauksia.
Ei noin huonolla syyllä voi rikkoa lupausta.
Lapsilla syysloma ja ovat keskenään kotona? Sitten kuulostavat olevan jo niin isoja, että heidän käyttämisensä uimahallissa ei pitäisi olla erityisen uuvuttavaa. Voisi olla uupuneelle jopa rentouttavaa käydä välillä istumassa saunassa ja porealtaassa näkemättä kodin kaaosta.
Vie lapset uimaan, koska kerran olet luvannut! Itse kasvoin katteettomien lupausten keskellä ja niin monta lupausta rikottiin. Vaikutti lapsen elämään ja varmasti vaikuttaa nykyiseen minääni. Ajattele lapsiasi ja ehkä itsekin virkistyt, kun lähdet liikkeelle - jos lapset voivat mennä keskenään altaaseen, juo vaikka hyvät kahvit sillä aikaa ja valmistaudu kotipuuhiin rennommalla otteella. Ota päivä kerrallaan, hieman armoa itsellesi nyt kotihommissa. Lapset ensin: uimaan, sitten jotain helppoa & hyvää ruokaa (nachopelti tai helppo lihapullapelti). Sen jälkeen tiskaatte ja siivoilette pahimmat paikat yhdessä? Jos saatte siivouksen ja kotihommat tehtyä, viettäkää kiva ilta ja paistakaa vaikka lättyjä.
Menette uimaan, kun kerran lupasit