Jos tämä palsta toimisi hallituksena, millaista olisi?
Voi kun palsta toimisi (Suomen) hallituksena, sanottiin yhdessä ketjussa. Aloin miettimään, että mitä jos oikeasti toimisikin? Millaisia päätöksiä tehtäisiin? Millaisiin kohteisiin menisi eniten rahaa, entä vähiten? Millaisia suhteita pidettäisiin muihin maihin?
Kommentit (13)
Jokainen kommenttipalstojen toitottajahan varmasti omasta mielestään tekisi mitä parhaimpia ja fiksuimpia päätöksiä.
Mutta olisi hallituksessa ketä tahansa ja päättäisivät mitä tahansa, niin aina olisi suuri parvi tyytymättömiä, joiden mielestä metsään menee niin että rytisee.
No ainakaan ei pidettäisi neuvotteluja ja budjettivääntöjä yömyöhään, kun tasan klo 23 topattaisiin aina :D
Palstahallitukseen verrattuna nykyhallituksessa ei erimielisyyksiä olekaan. Palstahallitus ei riitelyltään saisi ensimmäistäkään päätöstä tehtyä.
Päätökset tehtäisiin tunnepohjalta ja vain oman elämän kokemuksiin pohjautuen. Esim. jos ei itse ole koskaan ollut työttömänä, ei kannata työttömille mitään tukea, tuet vain pois ja pakkotöihin kaikki.
Hallituksen esityksestä eduskunta säätäisi lain, jossa avioeron harkinta-aika on yksi minuutti.
Hallituksessa olisi edustajia kaikista nykyisistä puolueista ja muutamasta sadasta muustakin. Olisi niin Virtasen puolue kuin Mähösen puolue. Eikö olisi kivaa tasapuolisuutta, kaikki varmasti tulisi otetuksi huomioon? (Jos siis mihinkään päätöksiin asti ikinä päästäisiin)
Vierailija kirjoitti:
Päätökset tehtäisiin tunnepohjalta ja vain oman elämän kokemuksiin pohjautuen. Esim. jos ei itse ole koskaan ollut työttömänä, ei kannata työttömille mitään tukea, tuet vain pois ja pakkotöihin kaikki.
Täh? Palstahan on pullollaan työttömiä
Minä vaatisin jokaisen ehdotuksen pöytäämistä kaikissa kokouksissa.
Jos joku tekisi ehdotuksen, joka ei toisia miellytä, se poistettaisiin painamalla "ilmoita asiattomaksi" -nappia.
Miehet olisi kuohittu vielä pahemmin kuin nyt, kaikki siat olisi jätetty lain perusteella. Mies53v toimisi ministerinä. Eduskunnan kyselytunti olisi yhtä peppujankkaamista.
Moderaattori tuhoaisi kaikki sen hallituksen mahdolliset mietinnöt ja päätökset ennenkuin ne pääsisivät edes eduskunnan äänestettäväksi, mikä voisi itse asiassa ollakin se pienimmän haitan tie tälle maalle.
Kaikki hallituksen asettamien työryhmien aikaansaannokset katoaisivat myös kuin pieru saharaan hallituksen avustajien tekemien ilmiantojen. Niinpä esimerkiksi sitä ensimmäistäkään lakialoitetta lasujen tekemisen helpottamiseksi nimettömillä tekstiviesteillä ei saataisi koskaan tehtyä.
Huh huh.