Mitä mieltä syömisistäni?
Olen syönyt tänään seuraavasti;
Aamupala; kaurapuuroa, mustikoita & vadelmia
Lounas; kanasalaattia
Välipala; kaksi näkkäriä kalkkunaa+salaattia+kurkkua, rasvatonta vaniljajogurttia
Välipala; kaksi ruisleipää, kalkkunaa+salaattia+kananmunaa, banaani ja mandariini
Välipalojen välissä kävin tunnin kävelylenkillä, kohta menen salille ja sitten syön lounaasta jääneet kanasuikaleet raejuuston kanssa ja juon ison lasillisen maitoa. Mitäs sanotte?
Kommentit (11)
syön aikalailla samalla tavalla yleensäkin. Tosi hyvin jaksan liikkua ja on sellainen olo koko päivän, että on tarpeeksi polttoainetta kropassa.. hmm... Mitä sä sitten lisäisit tuohon??
ap
ja rasvoja. Jaksat paljon enemmän, kun syöt vähän enemmän.
Ohessa omat tämän päivän syömiseni:
Aamulla iso kimpale leipäjuustoa ja hiukan mustikoita pakastimesta
Lounaaksi jäävuorisalaattia, tomaattia, kurkkua, valkohomejuustoa, oliiveja (kolmen litran kulho lähes täynnä), majoneesia, hiukan öljy-sinappikastiketta
Päivälliseksi strutsin filettä! Oliiviöljy-voiseoksessa ruskistettuna ja paistettuna uunissa nuppuvihannesten, runsaan pippurituorejuuston ja kuohukerman kanssa.
ja syön tooodella paljon enemmän kuin ap ja kropan malli on muuttunut hurjasti.
jossa lihaa, perunaa tms. ja vihanneksia? Sellaista syön usein, tuo salaatti on kyllä aika kevyt. Öljyä laitan salaattiin ja floraa reilusti leivän päälle.
ap
Tai jos en ihan kuolisi, niin maha kurnisi naapuriin asti ja kiukkuinenkin olisin.
t. bmi 22
talkmuroja rasvattomalla maidolla ja viipaleen ruisleipää (päällä oivariinia, emmentalia, kinkkua, kurkkua), juomaksi vettä.
kolme viipaletta linkosuon 8 g kuitua sisältävää paahtista jossa omega 3+6, päällä oivariinia ja valion cheddar-viipale. Juomaksi vettä.
Täysjyväpastaa, tomaattipohjaista naudanpaistijauhelihakastiketta jossa kesäkurpitsaa, sieniä, oliiveja. Päällä aurajuustoa. Juomaksi vettä.
Muutama pala tummaa suklaata.
Mä kans yritän liikkua paljon, voisko vetämättömyys johtua väärästä ruokavaliosta?
lihasta ja vähentää rasvan määrää.
Tämän päivän syömiset:
- raejuustoa puoli purkkia, 2 siivus ruisleipää, kylmäsavuporoa siivuina
- iso lautanen tonnikalasalaattia, seassa loppu raejuustopurkillinen
-välipalaksi söin omenan
-päivällinen oli kanaa ja tummaa riisiä ja keitettyjä porkkanoita
-treenin päälle proteiinipirtelö
- iltapalaksi joko munakas tai rahkaa
ei ole nälkä ja silti tuloksia tulee
Aamupalapuuro on hyvä mutta lisäisin "voisilmän" eli nokareen hyvää rasvaa. Lisäksi vaikkapa yksi voileipä, puuro pelkästään ei (mulla) pidä nälkää kauaa loitolla.
Tai vaikkapa keitetty muna niin saisit proteiinejakin.
Mä syön itse kaksi lämmintä ateriaa päivässä, aamiaisen, välipalaksi hedelmiä ja kunnon iltapalan.
Maito liikunnan jälkeen on hyvä, auttaa palatumiseen!
esim. raejuustoa, kalaa, kanaa jne.
Missä pehmeät rasvat?
Ihan liian vähän syötävää ja riittämätön aamiainen.
Itse en millään jaksaisi noin vähillä syömisillä enkä varsinkaan harrastaa liikuntaa.
Anna mä arvaan, olet hiljattain aloittanut laihduttamisen ja nyt luulet syöväsi oikein?