Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Reseptien voimassaoloajoista!

Vierailija
02.12.2009 |

Ehkäisyrengasreseptissäni lukee alalaidassa, että se on voimassa vuoden. Lääkäri on kuitenkin kirjoittanut reseptin niin suurelle määrälle renkaita, että en ehdi käyttää niitä kaikkia vuoden sisällä, eli 15. Saanko reseptillä siis 15 rengasta vai niin monta kuin ehdin vuoden aika käyttää? Entä saanko seuraavalla apteekkikerralla ostaa vaikka kaikki jäljellä olevat renkaat kerralla?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reseptit tosiaan on antopäivästä sen 1v voimassa ja sen jälk sillä reseptillä voi pyyhkiä peppunsa.

Määrällisesti voinet ostaa ne extrarenkaatkin yhdellä ja samalla kertaa.



Ja sitten sullekin kysymys; mikä/millainen on ehkäisyrengas?

Vierailija
2/5 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuvaringejä, niissähän on muistaakseni 3kk käyttöaikaa. Eivät varmaan myykään apteekissa sen enempää kerrallaan, ainakaan mulle sillon kun käytin :-) Mutta vuoden resepti on voimassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sitten sullekin kysymys; mikä/millainen on ehkäisyrengas?

[/quote]




silikoninen (?) renkaan muotoinen ehkäisyväline, jota pidetään emättimessä kolme viikkoa, pidetään viikon tauko ja sitten laitetaan uusi.



Kiitos vastauksista!



ap

Vierailija
4/5 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka niitä olisi yli vuoden tarpeeksi

Vierailija
5/5 |
02.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerralla. Kela-korvauksen saa vain kolmen kuukauden annoksesta, mutta tässähän ei sitä ongelmaa ole, koska Kela ei korvaa ehkäisyvalmisteita. Poikkeuksena tuohon uloslunastamiseen on tietysti ns. iteraatio, jota yleensä käytetään vain rauhoittavissa, unilääkkeissä, voimakkaissa kipulääkkeissä, jne. En ole iteraatiota koskaan ehkäisyreseptissä nähnyt.



t. proviisori

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yhdeksän