mua Ä r s y t t ä ä kieli oppi virHeistä ValiTTajat
Aivan turhaa nipottamista. Tämä ei ole niin virallinen paikka. Ei olla koulussa. Jos ymmärrät lukemasi, niin turhaa kommentoida kirjoitusvirheistä.
Kommentit (45)
Joo ketään ei kiinnosta ne kielioppinatsien pätemiset ketjuissa, kirjoitusvirheitä sattuu kaikille. Get over it!
Mua ei haittaa tehä kirotusvirheitä. Maailman vakavin asia se ei ole eikä pilaa päivääni. Kuten en myös huomauta asiasta. Aurinkoisia syyspäiviä virheineen päivineen. Heh
joo nämät valittajat ovat aina niin oikeassa. joka asiassa.
ovat aivan pellejä. eivätkä itse huomaa asiaa.
aivan sama miten joku kirjittaa kunhhaan vaann saaee lellvvööt.
Erinlainen muari täälä. Antaa kaikkien kukkien kukkia vaan. Jopa kielikukkasien. :)
Joo varsinkin koska tämä on keskustelu eikä mikään kaunokirjoituskilpailu. Keskustella saa virhein tai murteella tai slangilla.
Nipottajilla on OCD joka tarvitsisi kiireesti hoitoa.
Aloittaja kirjoitti varmasti ihan niin hyvin kuin hän osasi. Kiitos hänen mielenkiintoisesta mielipiteestään.
Mielipide ja kirjoitus ovat ihan helposti ymmärrettävissä.
Yleensä kirjoitusvirheistä ruvetaan nillittämään kun ollaan eri mieltä kirjoittajan kanssa, mutta ei osata argumentoida. Lisäksi jotkut kirjoittajat ovat selkeästi ulkomaalaista alkuperää ja suomi ei ole äidinkieli. Silloin on todella junttia ruveta kiekumaan kieliopista.
Vierailija kirjoitti:
Älä sitten tee niitä virheitä!
jaa mää vai? mitä väliä. Ketä kiinnostaa?
Ammattiopiston opettaja sanoi viisaasti: Jos joku etsii kirjoituksistani lyöntivirheitä, ei hän sitten niistä mitään muuta löydäkään. Kielioppivirheet ovat tietysti ihan oma lukunsa. Murteet ja tekstinkäsittelyjärjestelmäongelmat tuovat sivistymättömyyden ohella oman lisänsä tähän keittoon! Tärkeintä on, että alkuperäinen ajatus selviää tekstistä!
Vierailija kirjoitti:
Hv
ei vappu ol viäl
Tänään oli uusi aloitus. (aihetta en muista). Mutta ensimmäiset kommentit ilkkuivat kirjoitusvirheistä. Jos ei ole mitään muuta sanottavaa(kirjoitettavaa) niin pitäisikö vain antaa olla. Jos harmittaa niin kirjoittaa vaikka sinikantiseen vihkoonsa kuinka ärsyttää. Ja onnittelee itseään kuinka taas löysi niitä virheitä.
Välillä ärsyttää myös. Olette pitkään keskustelleet kys. ihmisen kanssa ja sitten yhtäkkiä aiheesta eksytään ja aletaan lällättelmään kirjoitusvirheistä. Keskustelu tyssää siihen.
Hv