Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskauden keskeytys toivotussa raskaudessa

Ahdistunut
19.09.2021 |

Olen raskaana rv 8+3 ja olen käynyt ensimmäisellä neuvolakäynnillä, sekä varhaisultrassa. Aluksi olin asiasta iloinen ja raskaus tuntui toivotulta, mutta nyt tuntuu että olen todella syvissä vesissä ja päässä pyörii vain keskeytys. Tässä taustalla on vaikeat raskausoireet, sekä olen juuri purkanut vahvan kipulääkityksen mikä minulla oli 6 vuoden ajan, josta luonnollisesti vierotusoireina ahdistuneisuutta ja alakuloisuutta.

Olo on todella hukassa oleva, tuntuu niin pahalta etten enää kykene iloitsemaan raskaudesta, vaan toivon keskenmenoa tai keskeytystä. Onko tämä vaan pelkoa tulevasta jota värittää nyt hormonit + vierotusoireet, vai johtaako tämä todennäköisesti syvempiin vesiin?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todennäköisesti tämä on normaalia pelkoa uuden tilanteen edessä. Ja myös raskaus- vieroitusoireet vahvistavat epävarmaa oloa. Yritä päästä puhumaan jonkun ammattilaisen kanssa.

Vierailija
2/4 |
26.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halaus Ap!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
26.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syöthän raskausvitamiineja? Yritä elää terveellisesti, syö säännöllisesti pieniä välipaloja ja lepää paljon. Ulkoile kun pystyt.

Muista että ei ole mitään pakko iloita raskaudesta nyt. Sitä ehtii tehdä kunhan olo paranee, vaikka olisi vasta synnytyksen jälkeen. Kyllä elämä vielä voittaa. 

Uskon että kunhan totut uuteen olotilaan, vointi ja mieliala voivat parantua.

Ei kannata luoda itselleen mitään ylisuuria odotuksia vaan elää elämää eteenpäin.

Vierailija
4/4 |
26.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa tosi rankalta. Olisin kyllä toiveikas sen suhteen, että tunteet tasoittuvat. Nyt on todennäköisesti kyseessä vierotusoireet ja hormoniryöppy.

Ajattele, jos tekisit keskeytyksen ja sitten taas tunteet normalisoituisivat.. aivan kamala ajatus!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kolme