Kotiäitien lapset elävät työssäkäyvien lapsia terveellisemmin
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Tutkimus+Kotiäitien+lapset+elävät+t…
Nyt se on todistettu.
Kommentit (19)
Alkuvuonna julkaistiin tutkimus, jonka mukaan nimenomaan hoidossa olevat lapset liikkuvat enemmän kuin kotihoidetut. Tämä selittyi ennen kaikkea ulkoilun määrällä mutta myös sillä, että päiväkodeissa on paljon ohjattua liikuntaa.
tuntui ihan putkasta olisi lastaan hakenut, hyvä ettei päiväkodin virallinen "poliisi" antanut mullekin sakkolappua. Onneksi viimeinen pulla on tulossa päiväkodista ulos.
Minun lapseni ainakin ulkoilevat vähemmän nyt kun en ole töissä. Päiväkodissa menivät iltapäivisinkin ulos. Mutta se on totta, että nyt on aikaa tehdä lapsille terveellisempää ruokaa eikä aina joudu kiireessä heittämään jotain einestä pöytään.
Meidän kaikki kolme lasta ovat olleet isossa pk:ssa ja ollaan oltu siihen erittäin tyytyväisiä. Ryhmät ovat olleet kuitenkin järkevän kokoisia, vaikka koko pk onkin iso.
meillä kotona ruoka oli heikompaa kuin mitä päiväkodin.
Aika usein laitoin lisukkeeksi vain jotain pakastevihanneksia tai ehkä kurkkua/tomaattia. Päiväkodissa on päivittäin monipuolinen lisukesalaatti. Nakkeja ja makkaraa max kerran kuussa, meillä taisi olla kerran viikossa.
laitosmaisuus ei voi olla hyvästä kenellekään. Koulu on meidän lapsille ollut ns mukavampi paikka, vaikka laitos on sekin.
-oma keittiö
-oma talonmies ja oma siivooja (lisää mm. turvallisuutta, kun useampi silmäpari)
-iso jumppasali
-oma "vakisijainen"
-monipuolisempi piha
Silloin kun olin lasten kanssa kotona, me ulkoiltiin huomattavasti vähemmän kuin päivähoidossa.
Ruoka puolestaan oli kotona terveellisempää. Mä en tajua miten siellä hoitopaikassa syötetään joka päivä kaiken maailman kiisseleitä tai pannukakkuja jne, miksi ihmeessä? Sitten kotona ei voi koskaan höllätä pipoa ruoka-asioissa kun muuten lasten ruokavalioon tulisi niin paljon epäterveellisiä asioita.
Kiisseleitäkin voi toki olla monenlaisia mutta ainakin meidän päiväkodissa ne tehdään itse marjoista tai hedelmistä.
Mä en tajua miten siellä hoitopaikassa syötetään joka päivä kaiken maailman kiisseleitä tai pannukakkuja jne, miksi ihmeessä?
kotona, 3v ja 1v, ja en ikinä vie lapsiani ulos. En ole kertaakaan istunut hiekkalaatikolla tai vienyt muksujani leikkipuistoon, evvk. Kyllä ne sitten päiväkodissa vuoden päästä ehtivät olla ulkona joka päivä tunnin, pari.
Ja ruokakin meillä on eineksiä, en tee mitään itse, koska inhoan kokkausta. Pikkuinen syö lasten valmisruokia niin kauan kun ikä antaa myöten. MItään sokerimehuja en lapsille juota, eivätkä saa karkkia, mutta sen enemmän meillä ei kiinnitetä huomiota terveellisiin ruokiin.
5-vuotias brittilapsi on jo koulussa, ei enää kotona... Eli vaikka äiti olisi kotona, lapsi ei ole :D
Ja lapselle tehdään aamulla eväät, joiden on riitettävä klo 9-15.30, kuten koulupäiväkin on. Kun olin au-pairina, meidän perheessä äiti oli kotiäiti, mutta silti lapsi sai joka aamu muiden eväiden joukossa välipalaksi suklaapatukan ja sokeroitua pillimehua. Joka ikinen päivä.
Ei Britanniassa viisivuotias lapsi ole enää kotihoidossa, mikä jotenkin oli tästä uutisesta päässyt unohtumaan...
meillä kotona syödään itsetehtyä luomuruokaa,samoin kuin päiväkodissä. Eli tasan menee tässä terveellisyys.Mutta päiväkodissa ulkoillaan paljon enemmän kuin mitä minä jaksoin kotiäitivuosieni aikana tehdä.elikkkäs siltäosin olot ovat paremmat pk.ssa.
Mutta mulla ei myöskään lapset ole koskaan korvatulehduskierteessä, eivätkä muutenkaan sairasta, kun en istuta niitä siellä märässä hiekassa tuntikausia joka viikko.
En senkään suhteen ole normiäiti :)
13
Nuorena olin monessa päiväkodissa töissä sijaisena ja taso vaihteli hirveän paljon. Yhdessä oli eineskeittiö, eli lapset söivät eineksiä joka ainoa päivä. Hoitajia oli monenlaisia, oli hyviä ja sitten aivan kamalia. Sanoisin, että isommille lapsille pk voi olla ihan hyvä paikka, on seuraa ja tekemistä. Mutta mielestäni se ei ole hyvä paikka alle 3-vuotiaille, ei ainakaan silloin 20 v sitten ollut. Melu oli kyllä tosi stressaavaa. Ulkoilua oli todella runsaasti.
Joillekin lapsille pk oli aivan varmasti hyvä paikka; oli säännöllinen rytmi ja saivat ainakin ruokaa. Monille se ei ole itsestäänselvyys kotona.
Itse kun olin kotona lasten kanssa, toteutin heidän kanssaa pk:ssa oppimaani rytmiä: aamupala, ulkoilu,ruoka, päiväunet, välipala, ulkoilu. Ruoka oli taatusti terveellistä. Kavereita piti tietysti etsiä, kyläillä ja kerhoilla. Rakastin kotiäitiyttä ja luulenpa että lapsetkin viihtyivät, ainakin heistä on kasvanut terveitä ja tasapainoisia lapsia. Mutta sitähän en tiedä, vaikka päivähoidossa heistä olisi voinut kasvaa ihan samanlaisia.
miksi nää kaksi hoitomuotoa pitää aina laittaa vastakkain.. :( Suo siellä, vetelä täällä. Itse väittäisin, että meillä lapsen ruokailut, ulkoilut ja liikunta pysyivät aika samana, kun siirtyi kotoa päiväkotiin ja nyt pksta kotiin. Töiden jälkeen tein kuitenkin samalla tavalla ruuan, kuin nyt teen ja minusta päiväkodissa ruoka vaikutti hyvältä ja terveelliseltä. Ulkoilemme tällä hetkellä sen 2x päivässä, ehkä pidempään kuin pkssa. Ohjattua liikuntaa ei ole nyt, mutta ei päiväkodissakaan ja ihan itsenäisesti tuo esikoinen vetää iltajumppaa illan päätteeki. ;)
kodin ulkopuolella hoidetut lapset syövät terveellisemmin kuin kotona hoidetut. Tämä oli selkeä viesti vuoden alussa julkaistussa Lapsen ruokavalio ennen kouluikää -raportissa, löytyy sivuilta www.thl.fi.
ja tarmoa panostaa, niin pakkohan sen on jossain näkyä.
Suomen päiväkodeissa ja kouluissa on terveellistä ruokaa mm. vihanneksia ja hedelmiä +ulkoillaan ihan toisella tapaa kuin brittilässä.