Älkää ostako rekisteröimättömiä koiria
Torissa on aika paljon myynnissä koiria, jotka pahasti viittaa pentutehtailuun. Usein lukee muka, että myyjän elämöntilanne on muuttunut ja koira siksi myynnissä. Mites näin voi olla 9 viikkkoisen pemnun kohdalla. Jos rotukoira on myynnissä ilman papereita, on todennäköisesti emoa pennutettu liian taajaan. Ja eu-passi on eri asia kuin rekisteröinti. Pentujen kova kysyntä on saanut rahantekijät liikkeelle.
Kommentit (5)
On se vaikeaa koiranomistajan elämä nykyään.
Ei saa edes koiraa myydä, ilman saatanallista byrokratiaa, miellyttääkseen ostajien onanointia.
Ja sitten vielä ihmetellään, miksi tavan seropista pyydetään tonni.
Ja ei, mulla ei ole koiria, eikä tule.
Ja kannattaa tarkistaa ennen kauppoja Kennelliiton sivulta, onko myyjä rekisteröity kasvattaja. Idiootti sukulainen (opettaja) ei tarkistanut ja maksoi tonnin paperittomasta koirasta. Kuulemma myyjä oli luvannut lähettää paperit jälkikäteen postissa. Kukaan muu kuin rekisteröity kasvattaja ei edes voi rekisteröidä koiranpentuja.
Eniten huvittaa kun sukulainen etukäteen niin jankutti ostavansa kerrankin puhdasrotuisen koiran. Paperittomasta koirasta ei edes tiedä varmasti, mitä kaikkia rotuja siinä on.
No mitä mielestäsi pitäisi tehdä terveille sekarotuisille vahinkopennuille? Pistänkö säkkiin ja heitän Vantaanjokeen?
Minä ostin rekisteröidyn koiran, ei toiminut. Rekisterikilpi haittasi merkittävästi koiran paskantamista.