Pettämistä?
Mitä mieltä olette siitä, että puoliso pettää. Ja onko teistä tämä pettämistä.
Puolisoni on salaa ottanut yhteyttä aiempaan ihastukseensa. Lähetelleet viestejä ja puhuneet rakkauden eri tasoista.
Ihmettelin puolisoni käytöstä puhelimen kanssa. Välillä lähti toiseen huoneeseen lähettelemään viestejä. Ja kun viesti sattui tulemaan niin, että olin lähellä, hän käänsi puhelimen, etten näkisi keneltä viesti tuli. Muutenkin käytös muuttui oudoksi viestien saapuessa. Kädet tärisivät, kasvoilla outo ilme ym.
Kun sain tietää, mitä oli tekeillä, puolisoni sanoi, ettei ole tehnyt mitään väärin, sillä ei ole ollut fyysisessä kanssakäymisessä.
Itse koin, että tämä oli pettämistä. Puolisoni lupasi, että lopettaa yhteydenpidon. Useaan kertaan näin sanoi, mutta aina vain tilanne toistui.
Sain haukut niskaani, että epäilen turhaan. Ettei hän ole ollut ihastuksen kanssa missään tekemisessä. Sain uudestaan ja uudestaan tietää, että tämä oli valhetta.
Edelleen olen tässä ja mietin. Syyttelet itseäni, kun en pääse tästä yli. Puolisoni on edelleen sitä mieltä, ettei ole tehnyt väärin. Hänen mielestään pettämistä tapahtuu vain, jos on seksiä toisen kanssa. Minä ajattelen, että pettämistä on myös ihastuminen ulkopuoliseen, hänen kanssaan flirttailevat viestittelyt ym.
Kommentit (12)
Mies selkeästi tietää, ettet pidä viestittelystä ja tekeekin sitä salaa. Lisäksi valehtelee asiasta. Väärin se on jokatapauksessa, haluaa sitä sitten pettämiseksi kutsua tai ei.
Valhe ja petos ovat vääriä. Harri Mutka on sarjapetos ja on loukannut monia naisia. Hän käyttää, käyttää hyväkseen ja sitten heittää naiset roskiin. Kaikki tämä Tampereella.
No ei ole ainakaan paatunut pettäjä. Siinä tapauksessa puolisollasi olisi salainen puhelin prepaid-liittymällä.
En voi sietää valehtelijoita. Jätä se sika heti.
Sama kai se millä nimellä sitä kutsuu. Puoliso tekee salaa sulta sellaista, mistä sulle tulee paha mieli, ja vielä valehtelee siitä. Kysy häneltä hyväksyisikö hän itse sulta samanlaisen käytöksen.
Kyllä tuo on mielestäni pettämistä. Kaikki mitä ei voi tehdä avoimesti toisen "nähden" ei ole ok. Tuo etteivät he ole tehneet mitään fyysistä, lienee vain ajan kysymys.
Pettäminen ei ole = seksi. Uskottomuudella on yllättävän vähän tekemistä seksin kanssa. Seksiin liittyvät selitykset ovat vain pinnallisia kuittauksia, jotka jättävät oikeat uskottomuuden syyt pimentoon ja sillä haetaan paljon isompia asioita elämään. Miehesi mielestä tuo suhde ei kilpaile teidän parisuhteen kanssa vaikka siitä seuraa sinulle turvattomuudentunnetta. Ja miehelläkin on varmasti epämääräinen olo.
Onko teillä pitkä suhde takana?
Kannattaa päättää suhde, jos se on alle 3 vuotta. Ei mitään järkeä jatkaa. Monta tällaista tarinaa kuullut ja nähnyt.
Teillä on selvästi eri näkemykset pettämisestä, eikä siitä ole ilmeisesti aiemmin keskusteltu ja määritelty niitä teidän suhteen rajoja? Tämän tyyppiset asiat yleensä pakottaa parisuhteen muutokseen. Nyt sitten tarvitsisi puhua asioista, joita ei ole ennen käynyt läpi. Kannattaa pysähtyä miettimään millaista elämää SINÄ haluat elää. Miehellä on selvästikin jo tämä prosessi käynnissä.
Vierailija kirjoitti:
Onko teillä pitkä suhde takana?
Kannattaa päättää suhde, jos se on alle 3 vuotta. Ei mitään järkeä jatkaa. Monta tällaista tarinaa kuullut ja nähnyt.
Kovin pitkästä suhteesta ei voi olla kyse, jos aiemmin ei ole käyty keskustelua mikä on pettämistä ja mikä ei.
Esileikki menossa, ihastusta ja kiimaa ilmassa. Nyt pystyy vielä tiuskimaan, että ei ole pettänyt ja nimittelemään vainoharhaiseksi.
Kun sitten käry käy ja on menty samoihin lakanoihin, on melko varmaan ap siihen syyllinen, kun sairaine kuvitelmineen suorastaan ajoi pettämään.
Voi sentään, onko tämä kysymys esitetty ihan tosissaan? Onko pettämistä, no kyllä, ihan varmasti on, kettu on jo navigoimassa kololle.
Onhan tuo nyt henkistä pettämistä, jos viestien sävy on romanttinen jollain tavalla. Miten tuollainen voi päättyä muuten kuin huonosti? En tuollaista katselisi hetkeäkään, varsinkin kun olet antanut jo monta tilaisuutta.