todennäköinen sikatauti, minkä toimintaohjeen mukaan mennään?
Lapsella 4v tänään alkanut äkillinen kuume 39 ja yskä. Kuume laskee panadolilla ja kun kuume laskee, jaksaa leikkiä ja touhuta. Syönyt, juonut melko hyvin. Milloin lääkäriin? Hämää kun jossakin puhuttiin että lapsille määrättäisiin uuden ohjeen mukaan tamiflut heti? Mitä te muut olette tehneet, heti lääkäriin vai seuraillaan hoituuko kotikonstein. perusterve lapsi kyseessä.
Kommentit (5)
Olen ihan samassa tilanteessa 3-veen kanssa täällä. Ohje oli, että jos yleistila ei rankasti heikkene (hengitysvaikeuksia, ei syö/juo, lääkkeet ei pure), niin sitten vaan normaalia kotihoitoa.
ei ole mitään kiirettä lääkäriin. Lapsen yleisvointi kertoo parhaiten koska on syytä mennä lääkärille, eikä sinne sikainfluenssan takia tarvitse mennä yhtään sen aiemmin kun muidenkaan sairauksien takia, jos kotihoidolla selviää. Tamifluta ei automaattisesti määrätä kaikille, vaan riskiryhmäläisille ja niille joilla on raju tauti. Lieväoireisilla sen on todettu lyhentävän tautia vaan noin puolella vuorokaudella.
lasten sh
itse olen ihan samoilla linjoilla että kun yleistila ok niin ei lääkäriin, mutta kuulin jostain uudesta ohjeistuksesta jonka mukaan tamifluta määrättäisiin jo herkemmin.
joka on saanut eilen rokotuksen, ehtii vielä sairastua niin hänellekö heti tamiflut vai mennäänkö oireen mukaisella hoidolla hänenkin kohdallaan, vaikka hengityksen vaikeutuminen on todennäköistä?
kun ei kuuluta mihinkään riskiryhmään...
kolme lasta neljästä sikainfluenssassa ja oireen mukainen hoito, kuului neuvot.