Ärsyttävää, kun pankkikorttiostoksia ei pyöristetä
Kauppiaathan saa ihan kauheasti voittoa! Pienistä summista kasvaa iso virta...
Kommentit (6)
jos ostos maksaa 3,98€ (vaikka pussillinen perunoita) ja ei pyöristetä, niin missä kohtaa tässä kauppias saa kauheasti voittoa?
Jos ostos maksaa vaikkapa 1,98e niin käteisellä maksaessasi maksat siitä 2e. Pankkikortilla maksaessasi maksat 1,98e eli 2 senttiä vähemmän.
Eli plus miinus nolla luultavasti pitkällä aikavälillä jos naapuri on sitten joutunut 2,02e ostoksestaan maksamaan pankkikortilla 2,02e vaikka käteisellä sen olisi saanut 2e:lla.
lainta ostoksia yksitellen kassalle ja maksan sen yhden tuotteen kerralla pois, jos summa pyöristetään ylöspäin niin silloin pankkikortilla, ja jos alaspäin, niin silloin käteisellä. Tällä tavalla säästäisi aika isot rahat vuodessa. Olisikohan tämä mahdollista? Mitähän kassa sanoisi tälläiseen tapaukseen?? Kauppiaat mielipidettä kehiin.
että siitä vaan, mutta hymynpoikastakaan et tule saamaan, et minulta etkä muilta asiakkailta. Minua tuommonen yhen tavaran kerrallaan maksaminen ei haittaa, mutta se saattaa haitata niitä muita asiakasta jotka on jonossa sun takana.
haluaa olla niin kannattaa aina maksuhetkellä miettiä kummalla maksaa, käteisellä vai pankkikortilla (eli pyöristetäänkö alaspäin vai ylöspäin) Eli 2,02 e kannattaa kuitata käteisellä=2,00 e ja 1,98 kortilla.
Summa on juuri se kun ostokset tekee, ei mitäään 1-2 sentin korotuksi, joista kasvaa useampi euro päivässä.