Haluatteko palstan nuoriso muuttaa Suomesta pois?
Me olemme jo vajaa 50 vuotiaita puolisoni kanssa ja me muutamme heti kun epidemia antaa myöten. Mutta miten te nuoremmat näette tulevaisuutenne?
Kommentit (11)
Ei se ole sen kummempaa muallakaan. Hullut takertuu vallan kahvoihin ja haluaa jäädä historiankirjoihin sekä pedata omaa petiä.
Täällä riittää vielä marjametsiä sekä eräpolkuja mihin mennä kuuppaa tuulettamaan ilman muita ihmisiä.
Muualla toivoisin voivani päästä matkustelemaan, mutta en asumaan.
Kyllä, heti kun opinnot ovat ohi. Suomella ei ole mitään tarjottavaa enää nykypäivänä, jos osaa kieliä ja on valmis näkemään vaivaa elämänsä eteen.
Kyllä! Heti kun valmistun, pakkaan tavarani ja lähden. Haluan tehdä töitä ja rakentaa mielekkään elämän.
Muutin jo pari vuotta sitten. Nyt jo vaikuttaa kaukaa katsottuna kummalliselta Suomen suorituskeskeisyys ja ainainen ankeilu, ja hirvittää ankea ilmasto. Mutta kaipaan myös Suomesta monia asioita, siellä asiat hoidetaan tehokkaasti ja autetaan huono-osaisia enemmän kuin monissa muissa maissa.
On pakko. Minulla ei ole sukulaisia jotka voisivat auttaa työpaikan saamisessa.
Vierailija kirjoitti:
Mihin ap on muuttamassa?
Kiertolaiselämää. Ostamme talon Välimerenrannalta, mutta kylmimmät kuukaudet joko Kaakkois-Aasiassa tai Etelä- Amerikassa.
ap.
Vierailija kirjoitti:
Ei tarvii ihan kokonaan Suomesta lähteä, otan kyllä kämpän kaukana Helsingistä kun täällä jo 30 vuotta asunut ja ei pää kestä enää tätä ahtaasti rakennettua betonimassaa.
Betonimassakin olisi ok mutta tämä vimmainen matusaatio on viimeinen pisara.
En muuta ainakaan niin kauan kuin vanhempani ovat elossa. Haluan heitä nähdä useammin kuin kerran vuodessa kesälomalla ja toisaalta haluan, että he isovanhempina voivat viettää aikaa lastenlastensa kanssa. Ja tietysti että lapset oppivat tuntemaan isovanhempansa.
Joskus kun vanhemmistani on aika jättänyt ja itse ei tarvitse enää tehdä töitä, haluaisin ainakin talvet asua Etelä-Euroopassa.
Ei tarvii ihan kokonaan Suomesta lähteä, otan kyllä kämpän kaukana Helsingistä kun täällä jo 30 vuotta asunut ja ei pää kestä enää tätä ahtaasti rakennettua betonimassaa.