Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sauli Niinistö: Muuttoliikkeestä pakko puhua – ”Viime kädessä meidän kaikkien on puolustettava suomalaista yhteiskuntaa”

Vierailija
24.08.2021 |

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5ee2e352-7223-43a0-ac45-b4a8b8ad4…

”On tehty kansainvälisiä sopimuksia, EU-direktiivejä ja kansallisia lakeja, ja on ajateltu kauniisti ja oikein – että kaikkia hädässä olevia autetaan. Käytännössä se toteutuu niin, että jokainen, joka osaa sanoa sanan ’ass ylum’, turva paikka, pääsee sisään Eurooppaan ja Suomeen, sana tuottaa tavallaan subjektiivisen oikeuden ylittää raja.”

Euroopan standardit ovat edelleen koetuksella, Niinistö sanoo. Muuttoliikkeen voimistumisesta on hänen mukaansa olemassa selviä merkkejä paitsi Afganistanissa, myös muualla. Sopimuksista kiinni pitäminen vaikeutuu.

– Eurooppa suojaa itseään jo piikkilangoilla ja push back -toiminnoilla. Periaatteesta on hiljaisen hyväksynnän kautta päädytty tulkinnan tielle. Lisäksi olemme joutuneet viime aikoina todistamaan Valko-Venäjän perin kyynistä tapaa käyttää muuttoliikettä Liettuan ja koko Euroopan painostamiseen.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi yhdeksän