G: Mikä on mielestäsi kaunein näistä nimistä?
Kommentit (14)
Kristina, Aleksandra, Serena, Viktoria, Sofia ja Isabella on noista parhaimpia.
Tykkään eniten Isabellasta, Sofiasta ja Alexandrasta. Äänestin Sofiaa, tosin tykkään aikalailla noista kaikista. En antaisi lapselle nimeksi Serena, tukee mieleen uimahalli ja tennis liian vahvasti
Ritva
Liisa
Laura
Pirjo
Riitta
Jenni
Martta
Maria
Aino
Sirkka
Leila
Arja
Linda on mielestäni kaunein ja käytännöllisin, toimii niin Perähörkkölässä kuin Pariisissakin.
Osa nimistä ei sopinut jotenkin ollenkaan joukkoon, joten sinänsä aika hauska lista.
Sofia ja Olivia on kauniita nimiä, mutta tuntuu olevan tyyliin joka toisella tytöllä nimenä eli tosi suosittuja. Victoria on pysynyt paremmin vähän harvinaisempana. Kristina on myös pirtsakka tuulahdus, joka sopii hyvin tähänkin päivään ja nimenomaan yhden i:n kirjoitusasu mielestäni parempi. Aleksandra on hyvä valinta, ei tosin kovinkaan käytännöllinen ensimmäisenä nimenä.
Vierailija kirjoitti:
Victoria. Myös kirjoitusasu Viktoria on kaunis.
Viktoriasta tulee miesefekti.
Mun mielestä Isabel on kivempi kuin Isabella. Isabel jotenki kevyempi ja käytännöllisempi, saattaa säästyä lempinimiltä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Victoria. Myös kirjoitusasu Viktoria on kaunis.
Viktoriasta tulee miesefekti.
Jaa. No sun mielestä varmaan Erika, Pauliina ja vastaavat on myös miehiä. Viktoria on niin tunnettu kansainvälinen naisen nimi, ettei kyllä miesefektiä ole nähnytkään.
Ehdotan listan ulkopuolisia nimiä kuten Julianna, Melissa, Amelia, Ellen, Rebekka. Listallakin kauniita nimiä, ei sillä.
Moni sopii, ellei sukunimi ole perisuomalainen. Myöskään c-kirjain ei ole nimessä hyvä suomalaisen sukunimen kanssa.
Victoria. Myös kirjoitusasu Viktoria on kaunis.