Huvittaa ihmiset jotka heti kättelyssä kertoo olevansa
uskovaisia. Miksi?
Korostaakseen omaa "hyvyyttään", paremmuuttaan?
En usko heidän aitouteen.
Minä olen myös uskovainen, mutta en todellakaan kerro sitä kuin lähimmille ystäville. Se on yksityisasia.
Kommentit (15)
ja olen itsekin uskovainen. Minusta uskovaisuudesta voi hyvin puhua, ja reippaamminkin pitäisi uskaltaa, monesti se on sellainen juttu, jota turhaan nolostellaan.
ne alennetaan. Jotka alentavat itsensä, ne korotetaan.
voi laittaa ristin kaulaan.
Lähetyskäskyn mukaan kannattaa puhua.
ihmistä joka on minua kätellessään kertonut "olen uskovainen". Olisi kyllä hienoa, jos jokainen uskovainen toisi väriään esille. Jeesuksesta kerrotaan liian vähän. Meille on kuitenkin annettu lähetyskäsky.
nimensä jälkeen olevansa LÄÄKÄRI. Kovin noloa...
voi laittaa ristin kaulaan. Lähetyskäskyn mukaan kannattaa puhua.
jos puolestaan kaulassa on vaikkapa iktys-logo tai Daavidin tähti, sitten ajattelen että henkilö on varmaankin uskossa.
Minä huomannut että sellaiset on just pahimpia.
Juovat salassa kaljaa ,julkisesti ovat niin absolutisteja että.
Kyttäävät ja paheksuvat muita, vaikka tosi uskovainen ei tuomitse, ettei häntä tuomittaisi.
Sellaisille opit on vain sanahelinää ja suoja, jonka turvissa voivat tehdä pahojaan.
Meidän naapuri tälläinen tapaus.
Koskee tosiaan varmaankin vain uskovaisia, tyyliin hei, olen Pena ja minäkin harrastan postimerkkeilyä.
miksi esim. poliisit,papit on kilpailuissa tmv. tilaisuuksissa vapaa-ajallaan työvaatteissa/virka-asussa? vaikka hänet olisi kutsuttu sinne yksityishenkilönä
itsensä ylentämiseksi, että sanoo olevansa uskovainen. Itse olen kokenut, että monet pelkäävät sitä toisten halveksuvan, että ei vaikuta ihan niin fiksulta enää sen jälkeen, kun muut tietävät että on uskovainen.
Ja toisaalta, uskovahan nimenomaan myöntää olevansa syntinen, eihän kristinuskoon kuulu ollenkaan se ajatus, että uskova ihminen omilla teoillaan ansaitsisi taivaspaikkaansa.
ja he ovat jotenkin aika "ainoa totuus" uskossaan, siis tavallaan eivät itsekään tiedä mitä elämältä haluavat. Toisaalta ovat hiukan "säälittäviäkin".
Tunnen myös ihan "uskiksia", jotka ei sitä muille tyrkytä. Minusta on aina jotenkin "kamalaa", jos joku alkaa toista opastaa ja miten pitää elää... Olen siis sitä mieltä, että elämä on ihanaa, ihan sama onko ev.lut., agnostikko, muslimi, kristitty, hindu jne jne. Kaikki ihania IHMISIÄ!!!
Kaikkein kamalinta on, jos jotain pelastusta ihmisille haetaan, surullista!
tekopyhiä. Haluavat vain muiden silmissä olla hurskaita.
Ei se uskovaa tee mitä tiuhempaa kirkossa hyppää.
ihminen, sen hurskaampi uskovainen ;) jos on rillit, ruma naama, huivi tiukasti päässä, pitkä hame jne. on tois uskovainen
kauniit ihmiset ei voi olla todella uskovia ;)
huvittavaa tälläinenkin ajattelu
Jospa se sun kohdalla johtuu siitä että kun tietävät sun olevan uskovainen niin haluavat kertoa tämän teitä yhdistävän asian.