Kielitaidon taso työhakemuksessa, alkeet
Onkohan mitään järkeä listata työhakemukseen kieltä, josta osaa vain alkeet? Kiinnostaako työnantajia niin matala taso.
Olen hakemassa kiinnostavaa työtä, mutta minulla ei ole siitä oikein kokemusta. Työ sisältää asiakaspalvelua ja siinä kohtaa paljon virolaisia, joten ajattelin, että hakemustani voisi auttaa, jos osaisin edes hieman viroa. Mahdolliset haastattelut olisivat kolmen viikon kuluttua enkä tällä hetkellä osaa laisinkaan viroa, mutta ahkeralla opiskelulla oppisin siitä varmasti alkeet ja voisin vielä keskittyä opettelemaan asiakaspalvelussa hyödyllistä kieltä ja jättäisin lemmikistä kertomiset vähemmälle, jolloin siitä vähästä kielitaidosta olisi hyötyä. Onko tuhoon tuomittu ajatus?
Kommentit (4)
No et tietenkään voi laittaa osaavasi kieltä, jota et tällä hetkellä osaa yhtään! Kielikursseilla alkeiskielitaidon oppimiseen menee normaalisti puoli vuotta - vuosi.
Mutta voithan sä ilmoittautua vaikka työväenopiston etäkurssille ja mainita hakemuksessa tai haastattelussa,, että olet juuri aloittamassa opinnot.
No, viro on suomalaiselle helppo, ja kyllä tuollaisen kiitos päivää mitä saisi olla -tason varmasti saavuttaa parissa viikossa. Kokeilemisen arvoinen idea, ap. Ei voi ainakaan olla haittaakaan.
Ja se työ alkaisi vasta vuodenvaihteessa, joten siihen asti olisi aikaa treenailla. Tietysti he voivat sitä työhaastattelussakin testata, mutta tuskin he kovin syvällistä osaamista odottavat, jos olen ilmoittanut osaavani alkeet.
Ap
Miten helppo viroa on oppia?