Muilla käynyt näin (vauvan "yrityksestä" kyse)
Me yritettiin esikoista 9v ja molemmat oltiin jo luovuttu toivosta, että meille koskaan lasta tulisi. Syytä lapsettomuuteen ei löydetty, vaikka tutkimuksissa käytiin. Ainoastaan minulle sanottiin, että minulla ei todennäköisesti läheskään joka kuukausi irtoa munasolu ja kun irtoaa niin yleensä useampi.
Meni vielä reilu puoli vuotta tuosta kun olimme jo toivosta luopuneet ja ehdin antaa/myydä pois kaikki vauvaa varten säästämäni, sitten plussasin ja oltiin todella onnellisia. Saatiin suloinen pieni poika, joka on nyt 8kk ikäinen.
Tuossa pari kuukautta sitten minulla alkoi olla raskausoireita ja ihmettelin, ajattelin, että teen varmuudeksi testin ja sehän näytti plussaa :-) Oon ihan ihmeissäni, että miten voi olla, että ensin yritetään monia vuosia tuloksetta ja nyt sitten kaksi raskautta lähes peräjälkeen.
Kommentit (16)
Esikoista yritettiin yli kolme vuotta, hoidoissakin käytiin, ja tärppäsi vasta kun luovuttiin toivosta.
Kakkonen tuli ekasta yrityksestä :)
Mielellä on ihmeellinen voima, halusipa sitä tai ei.
jossain kahden vuoden kohdalla ajattelin ettei sitä kai sitten koskaan tule ja lakkasin seuraamasta oviksia ja miettimästä ajotuksia. Nyt sitten yllättäen olenkin raskaani.
ja inseminaatiolla sitten onnistui viimeinkin. Syytä lapsettomuuteen ei kanssa löytynyt. Tiedettiin heti, että halutaan toinenkin lapsi, eikä minkäänlaista ehkäisyä aloitettu esikoisen syntymän jälkeen (sanoin jo jälkitarkastuksessa lääkärille, että ei ole katastrofi vaikka toinen heti tulisin).
Imetin 6kk ja kuopus on laitettu alulle kun esikoinen 7kk, siis aivan luomusti. Nyt kaksi pientä ja olen onnellinen että näin kävi. Muuten olisimme varmaan taas turvautuneet hoitoihin.
Kaksi vuotta oltiin yritetty ja oltiin jo hoitojonoissa kun yht'äkkiä tärppäsi! Kuopus saatiinkiin alulle 3. kierrosta kun kuukautiset alkoivat esikoisen synnytyksen jäljiltä.
ensimmäinen sai alkunsa hormonihoitojan avustuksella.
sitten olikin ehkäisy ja ero ja nyt sitten uudessa liitossa ja kun tuli vauvasta toive niin jätin ehkäisyn pois ja henkisesti olimme valmistautuneet vuoden kahden yritykseen, mahdollisiin hormonihoitoihin ym, mutta ihme ja kumma tulin raskaaksi ensimmäisestä kierrosta.
Ikäeroa lapsille tulee 9 vuotta
Ja siis ensimmäisellä kerralla syy oli nimenomaan minussa ja siinä ettei munasoluja muodostu normaaliin tahtiin.
Nyt varmasti osaat nauttia lapsistasi oikein kunnolla! Onnea teille!!
Mulla 4kk ikäinen tyttö, jota yritettiin kuusi vuotta, kunnes luovuttii toivosta ja johan tärppäs!
Toivon todella, että meille kävis yhtä hyvä tuuri kuin teille kakkosen kanssa:)
Jotka ovat saaneet esikoisensa vasta hedelmöityshoidoilla vuosien yrittämisen jälkeen.
Kaikilla toinen lapsi on saanut alkunsa luomusti ja täysin yllättäen. Yhdelle pariskunnalle jopa lääkäri sanoi, etä tuskin te ehkäisyä tarvitsette.
Mutta siis kaikki nuo kakkoset ovat olleet toivottuja ja alkioita on ollut pakkasessa odottamassa.
Toisaalta tunnen yhden sekundäärisestä lapsettomuudesta kärsivän parin. Esikoinen tuli heti, mutta pikkusisrusta ei kuulu vaikka tahtoa olisi kamalasti.
joiden esikoista "tehtiin" vuosikausia kaikin mahdollisin keinoin, ja toinen sitten tupsahti melkein itsestään. En tiedä onko sille jotain lääketieteellistä perustetta että ensimmäinen jotenkin avaisi tietä seuraavalle...
Ihan IVF:llä piti lapsi tehdä. Ei auttanut yrityksen lopettaminen eikä muutkaan poppakonstit.
Tosin ikäeroa tuli mukavat 3 vuotta.
11v lapsettomuuden jälkeen. Lääkäri sanoi meille, että tuskin tarvitsemme ehkäisyä raskauden jälkeen. Ehkäisyä emme käyttäneet ja kakkonen syntyi kun esikoinen 1v 9kk ja kolmonen syntyi kakkosen ollessa 1v 4kk.
Nyt meidän nuorin on 2v ja jos luoja suo niin vielä yhden vauvan haluaisimme. Ehkäisyä ei tosin ole vielä pois jätetty, vasta vuoden päästä.
täsmällisen yrittämisen jälkeen luomusti (ei ryhdytty hoitoihin, vaikka oli jo reseptit kädessä). Nyt sitten pitää käyttää jotain ehkäisyä, mikä on tosi kummaa :)
Toka ei ole tärpännyt 3 v yrittämisellä rankemmillakaan hoidoilla. Ja kaverit intoaa että kyllä se toka nyt varmaan helpommin tulee. Just joo. Syytä meidän lapsensaannin vaikeuksiin ei ole tutkimuksissa löytynyt.
ykkönen tuli ekasta kierrosta
toinen tuli ekasta kierrosta
kolmas ei tule sit millään :( nyyh
esikoista yritettiin vuosikausia kunnes vihdoin tärppäs