Voiko 7 vuotiaan jättää 1-2 tunniksi yksin kotiin?
Mies sekoili aikataulujen kanssa eikä suostu tulemaan aiemmin kotiin treeneistä ja nyt 7-vuotias poika jäisi klo 17 lähtien yksin kotiin kunnes mies tulee 18 jälkeen. Itku tulee kun mietin, että miten pärjää.
Kommentit (103)
Ei tuohon osaa muut vastata kuin se 7-vuotias. Jos reippaasti ja mielellään jää, niin sitten se sopii. Saako jomman kumman teistä puhelimella kiinni jos tarvitsee? Itse kysäsin aina naapurista ovatko he kotona jos jotain yllättävää tapahtuu.
Kyllä monet 7-vuotiaat ovat välillä yksin kotona. Mieti nyt jos on vaikka yksinhuoltaja, jolla on vain yksi lapsi. Tuskin ottaa 7-vuotiasta joka ikiselle kauppareissulle mukaan...
Riippuu lapsesta. Meillä tuon ikäinen pärjäs tarvittaessa tunnin yksikseen kotona. Puhelin oli lapsella silloin. Onko ollut aiemmin ollenkaan yksin, lyhyempiä aikoja? Mitä lapsi itse tuumaa asiasta? :)
Aika monet ekaluokkalaiset on yksin kotona koulun jälkeen. Ei kaikkialla ole tarjolla ip-hoitoa.
Poika oikein haluaa olla yksin kotona, mutta en tiedä. Ei ole koskaan jäänyt yksin niin että molemmat ovat olleet kauan pois kotoa. 😩😩
No ei kyllä voi jättää noin pitkäksi aikaa ton ikäistä yksin. Eikö muka kukaan pääse seuraksi?
Vierailija kirjoitti:
Aika monet ekaluokkalaiset on yksin kotona koulun jälkeen. Ei kaikkialla ole tarjolla ip-hoitoa.
Ihan kaikille ekaluokkalaisille on ip-kerho.
Olin esikoulussa jo 5-6 vuotiaana iltapäivisin pari tuntia yksin kotona. Katsoin piirrettyjä kasetilta eikä murhaaja tullut tappamaan.
Omaa ekaluokkaa aloittavaa en kyllä jättäisi. Kerran oli puoli tuntia kun ei halunnut tulla mukaan koiralenkille, ja siinäkin välissä soitin hänelle. Oli meinannut tulla hätä sitten kuitenkin kun oli kuullut jotakin outoa ääntä. Riippuu lapsesta ja osaako käyttää kännykkää että voi soittaa ja vastata puhelimeen.
Vierailija kirjoitti:
Poika oikein haluaa olla yksin kotona, mutta en tiedä. Ei ole koskaan jäänyt yksin niin että molemmat ovat olleet kauan pois kotoa. 😩😩
No jos haluaa niin ei tunti mikään ongelma ole. Johan se menee/on koulussa ja yksinoloa tulee väkisinkin.
No tottakai voi jäädä yksin, jos on normaali tervejärkinen lapsi! Olisi pitänyt jo alkaa opettelemaan yksinoloa ajat sitten.
Hän menee kouluun, kulkee koulumatkat jne. Nyt katkaise se napanuora!
Miten nämä nykylapset on niin avuttomia?
On todellakin tarpeeksi iso olemaan yksin muutamankin tunnin jos ihan normaali lapsi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aika monet ekaluokkalaiset on yksin kotona koulun jälkeen. Ei kaikkialla ole tarjolla ip-hoitoa.
Ihan kaikille ekaluokkalaisille on ip-kerho.
Voi olla, mutta on aamulla kerhoa? Omat lapset ainakin joutuivat olemaan aamuisin yksin kotona tunnin tai pari, riippuen monelta koulu alkoi.
Voin kertoa että iltapäiväkerho on villimpää ja vaarallisempaa kuin olla kotona yksin. Välipala jääkaappiin, opastaa lapselle kuinka toimia koulun jälkeen, avaimen käyttö jne. Lapset rakastaa kun saavat vastuuta ja pärjäämisen tunnetta.
Ja kännykät on keksitty!! Ja tuttuun naapuriin voi aina mennä jos tulee hätä.
Itku tulee yhden tunnin yksin olosta? En ymmärrä. Ymmärtäisin jos lapsi olisi kovin riippuvainen aikuisen seurasta. Mutta lapsi haluaa jäädä yksin kotiin. Nyt napanuora katkaistava!
0/5. Keksikää jotain uutta välillä.
Voiko 49-vuotiaan jättää millisekunniksi yksin huoneeseen jos ovi on auki ja olen oven toisella puolella?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aika monet ekaluokkalaiset on yksin kotona koulun jälkeen. Ei kaikkialla ole tarjolla ip-hoitoa.
Ihan kaikille ekaluokkalaisille on ip-kerho.
Juu meidänkin kylällä on. Tosin sinne on 3km matkaa ja lapsen pitäisi yksin kävellä sinne.
Tai äidin pitäisi kesken töiden lähteä 30km päästä kuskaamaan lasta kerhoon.
Ei ole turvaverkkoa ja kyytejä. Viime vuonna kun lapsi oli ekalla, niin odotin, että edes joku luokkatoveri olisi ollut menossa ip-kerhoon. Ei ollut. Ei siis voinut sopia kimppakyytejä.
Käytännössä lapsi siis tuli kotiin ja oli 3h yksin kotona, ennenkuin ennätin töistä.
Olisi ollut kyllä hirveää, jos ei olisi saanut 7-vuotiaana olla ollenkaan yksin. Sen ikäisellä on jo asioita, jotka eivät kaipaa yleisöä.
Kyllä pärjää yksin sen aikaa. Onko hänellä kännykkä?