Pikatestit käyttöön heti!
Mikä estää tapahtuma-alaa ottamasta käyttöön pikatestejä? Jos testi tehdään kaikille, se ei ole syrjivä ja sen voi vaatia. Eikä tarvita passeja ja viranomaisia, kun ei synny henkilöreksiteriä, jos otetaan vaan testi ja negalla sisään. Valtio sponssaa tai sitten asiakkaat maksavat esim. 3 e. Jos ostaa ison satsin, hinta jää varmasti alle tuon.
Kommentit (13)
Kaikki testit pois! Tippuu tapaukset nollaan ja pysyy siellä.
Vaikka siinä testipisteellä hääräisi 30 henkeä kerralla niin siitä huolimatta homma toimisi kun yhdet ottavat näytteet vastaan, toiset kellottavat ja laittavat joko + tai - pussin päälle tuloksesta riippuen. Kolmas kymmenikkö lähettää vastauksia.
Tuossahan ei edes tarvi nimeään kertoa eli mitään hetuja sun muita ei jäisi mihinkään tiedostoon. Testit tietenkin ongelmajätteenä hävityslaitokselle ja testipostiivisille lippurahat takaisin.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki testit pois! Tippuu tapaukset nollaan ja pysyy siellä.
Lopetetaan samalla raskaustestitkin niin ei synny lisää lapsia… eiku???
Tämä! Olen jo useita kertoja tämän täällä ääneen sanonut. Ainoa oikea tapa hallita tartuntoja. Piikki ei auta!
🙄 Aivan, täysin idiootti ajatus. Rokottamattomille on paljon parempi tehdä ne testit ja rokotetut sit ilman testiä sisään (on passi). Testiä kun ei voi tehdä ilman hetua, katsopas kun joku niistä on sit pos.
Vierailija kirjoitti:
🙄 Aivan, täysin idiootti ajatus. Rokottamattomille on paljon parempi tehdä ne testit ja rokotetut sit ilman testiä sisään (on passi). Testiä kun ei voi tehdä ilman hetua, katsopas kun joku niistä on sit pos.
En ihan ymmärrä ajatustasi, mutta testit voi tehdä ilman hetua ja henkilörekisteriä, jos niitä ei väitetä virallisiksi testeiksi. Pikatesti on pikatesti, mutta todennäköisesti kertoo tilanteen yhdelle illalle ihan kelvollisesti, vähintään yhtä hyvin kuin yksi rokote, jonka saaneella on n. 50% suoja tautia vastaan ensimmäiset 2 viikkoa.
Saksassa käytössä kuukausia. Ravintolaan ei pääse ilman pikatestiä. Kouluissa kaikki oppilaat testataan.
Vähän oma-aloitteisuutta siihen touhuun. Turha odottaa, että hallitus tekee jotain, kun voisi ihan hyvin toimia itsekin ja saada ihmiset turvallisesti tapahtumiin. Kaikki voittais!
Pm paistattelee julkisuudessa ja thl ei muista maista esimerkkiä ota, kai kielitaidon vajavuuden vuoksi. Pikatestit on aivan ehdoton edellytys yhteiskunnan avaamiselle. Nyt tapahtumat ovat olleet koronalinkoja, kun mitään varotoimia ei ole käytetty. Näin ei voi olla.
Tuho on jo tehty, eikä tämä pelleily sitä enää muuksi muuta.
Vierailija kirjoitti:
🙄 Aivan, täysin idiootti ajatus. Rokottamattomille on paljon parempi tehdä ne testit ja rokotetut sit ilman testiä sisään (on passi). Testiä kun ei voi tehdä ilman hetua, katsopas kun joku niistä on sit pos.
Rokotetut ovat viruslinkoja, niitä ei pidä päästää mihinkään ilman testiä!
Turhaa koko testaaminen.
Sama kun menis klamydiatestiin joka panon jälkeen.
Eihän tuon organisointi ole edes vaikeaa jos testattava tunkee tikun itse nenäänsä. Tupu tulee, Hupun ja Lupun kanssa testiin ja tekevät ne jättäen minigrip-pussiin pakatun ja oman puhelinnumeronsa kanssa odottamaan valmistumista. Siirtyvät syrjemmälle, että seuraavat porrastetusti jo netissä aikansa varanneet pääsevät paikalle.
Testit siirretään ”kellottajan” pöydälle ja siellä sitten katsotaan vastaus ja lähetetään tekstiviesti tai QR-koodi tai molemmat tekstiviestillä näytteen antajalle.
Asettaisi paineita pysyä taudittomana ennen niitä pippaloitakin!