Puolison ystävän häät tulossa koronan pahentuessa
Puolison hyvän ystävän häät ovat tulossa parin viikon päästä Helsingissä. Olemme ilmoittaneet tulevamme aikaisemmin, ja silloin oli koronatilanne parempi ja tietysti toivottiin että niin olisi myös elokuussa. Nyt minua on alkanut huolestuttamaan paheneva koronatilanne enkä haluiaisi välttämättä osallistua. En ole itse käynyt ollenkaan massatapahtumissa, baareissa ym. väkijoukossa, vaan pitänyt etäisyyttä muihin ja nähnyt paria ystävää. En tiedä, paljonko ihmisiä häihin on kutsuttu. Uskon niiden olevan isot häät, sillä kaveriporukka puolisoineen on jo aika iso. En ole itse rokotettu. Puoliso on saanut ensimmäisen annoksen. En usko, että voisin olla häissä hyvillä mielin. Ihmettelen, miten siellä pystytään mitään turvavälejä edes pitämään. Olisin odottanut jo häiden siirtänistä tässä tilanteessa. Mitä tekisitte? Puoliso on joka tapauksessa menossa eli jos hän tarttuu niin tartuttaa minutkin.
Kommentit (14)
Miksei sinua ole rokotettu edes ensimmäisen annoksen vertaa?
En näe ongelmaa. Teet päätöksen omasta osallistumisestasi ja puoliso tekee omansa.
Meillä sama ja polttarit myös. Peruin osallistumisen molempiin juuri.
Eikö teillä ole rokotusta ap?
Suurin osa ainakin vanhemasta häävieraista on aivan varmasti rokotettu.
Ja onhan monet käyneet pitkin kesää vaikka missä tapahtumsissa ja kyläilemässä.
Häitä on tosi hankala alkaa perumaan, jos kaikki järjestetty valmiiksi.
Ja mitäs sitten jos saa koronan? Sairastaa sen ja sillä hyvä. Niinhän monet muutkin ovat jo sairastaneet.
Joten aivan sairaaloiseksi mennyt tuo koronanpelko, nuoret ja työikäiset ja terveet eivät koronaan kuole. Ja voihan se korona tarttua sinuun ap yhtä hyvin työelämästä tai jostain muualtakin.
Mitäs et mene rokotettavaksi. Katso peiliin.
Sinuna kiirehtisin hankkimaan edes sen ensimmäisen rokotteen vähintään 2 vko ennen hääjuhlia. Jos et sitä ennätä saada, en menisi. Vakava tauti ei välttämättä katso ikää, sairaalassa on 20-40-vuotiaitakin.
Yksien rokotuksien turvin saattaisin osallistua, jos puoliso kuitenkin myös osallistuu. Mutta jos paikalla näyttäisi, ettei ole mitään varotoimenpiteitä (istutettu turvavälein, käsidesejä buffetissa yms.) vaan 80 hengen ristikkäin halailua ja hikinen tanssilattia täynnä porukkaa -- lähtisin aiemmin pois. Ja jos on kuvattu huolestuttava meininki, voit myös pitää turvaväliä puolisoon häiden jälkeen (jompi kumpi yöpyy kaverilla -- ei häissä olleella tietenkään -- menee hotelliin tms. tai kotona ette nuku samassa sängyssä tai pussaile). Voit asettaa rajoja, jos haluat, vaikka toinen niistä loukkaantuisikin.
Jos osallistuminen huolestuttaa, niin sitten jäätte pois. Kukaan pakota lähtemään koronanhakuun minnekään kulkutautijuhliin.
Elämä on ihmisen vaarallisinta aikaa. Ala vaikka käyttämään FFP3-maskia kotona.
Vierailija kirjoitti:
Jos osallistuminen huolestuttaa, niin sitten jäätte pois. Kukaan pakota lähtemään koronanhakuun minnekään kulkutautijuhliin.
Aloittaja voi tehdä kuten parhaaksi näkee, mutta ei hän voi miestä estää menemästä.
Omalla käytökselläänkin voi kyllä vaikuttaa sairastumisriskiin, mutta häissä tosiaan vähän hankalaa. Selvittäisin nyt ainakin miten isot juhlat tulossa ja miten on koronatilannetta otettu huomioon. Ja ottaisin sen rokotteen. Häitä on aika vaikea näin lyhyellä varoitusajalla lähteä perumaan, korona tilanne on pahentunut tosi äkkiä... Itse menisin, mutta lähtisin aiemmin pois enkä osallistuisi esim tanssiin. Pitäisin maskia ainakin kirkossa ja etäisyyksiä muutenkin mahdollisuuksien mukaan.
Huoleton kirjoitti:
Elämä on ihmisen vaarallisinta aikaa. Ala vaikka käyttämään FFP3-maskia kotona.
Ja muista mennä vielä sängyn alle piiloon, ettei se pöpö vaan löydä sinua.
Kuka osallistuu häihin tälläisenä aikana? Miksi hääpari ei siirrä häitä?
Viikko sitten olin (jo kertaalleen siirretyissä) häissä ja olin jopa lähikontaktissa vieraan ihmisen kanssa. Ei tullut mieleenkään perua osallistumista. Ajattelen asiaa niin päin, että entä jos kuolen ensi viikolla auto-onnettomuudessa tai minulla todetaan tappava syöpä. En lopeta elämistä koronapelon vuoksi.
Olisin ilmoittanut jo alun perin etten osallistu.