Linnanmäellä koronaturvallisuus oli pelkkä vitsi
VIERAILIN perheeni kanssa vastikään Linnanmäellä. Huvipuiston nettisivuilla kuvatut koronanvastaiset toimet osoittautuivat kuitenkin sanahelinäksi.
Kävijöistä hyvin pieni osa käytti maskia, henkilökunnasta ehkä puolet. Turvavälien noudattaminen oli mahdotonta jo yleisissä tiloissa, koska väkeä oli otettu niin paljon sisään. Myöskään laite- ja ravintolajonoissa välejä ei pidetty, ja osaan laitteista piti jonottaa sisällä tai pakkautuneina pleksikarsinoihin. Laitteisiin jätetyt tyhjät paikat seurueiden välillä tai muutaman laitteen kahvojen desinfiointi tuntui tässä kokonaisuudessa surkuhupaisalta.
Vertailun vuoksi: kävin Seurasaaren ulkomuseossa, jossa jokaisella oppaalla oli maski ja jokaiseen museotaloon oli 4–8 henkilön kävijärajoitus, jota valvottiin aktiivisesti.
Kommentit (6)
Sama meininki oli Särkänniemessä. Eipä minua haitannut. Mukava palata normaaliin ja päästää irti turhasta vouhotuksesta ja hysterisoinnista. Jos pelottaa, niin pysyy kotona.
Miksi hysteerikot inisevät päivittäin kuinka siellä ja siellä on kamalaa ja korona tulee ja sössönsöö.
Pysykää kotonanne. Linnanmäki ei ole mikään ihmisoikeus.
Kovin hiljaa ovat festareiden järjestäjät ravintoloiden omistajat jne. koronatartunnoista ja turvaväleistä. Raha edellä mennään.
Hysteerisyys ja typeryys näyttää liittyvän läheisesti yhteen.
Sain alkukesällä huvipuistosta tartunnan.
Ei kai tullut yllätyksenä?