Joko kaikki muut nelikymppiset
Kommentit (15)
Maksetaan vissiin vielä seuraavat 21 vuotta.
Meillä uusin omakotitalolaina on vasta 7 vuotta vanha. Maksuaikaa 30 vuotta. Toki lyhennämme nopeammin (itse asiassa meillä on kaksi lainaa, joista toinen on jo kohta maksettu ja sen jälkeen alamme maksaa toista nopeammin). Eli toiveissa olisi ehkä olla lainaton 10 vuoden kuluttua. Toisaalta laina on vain 70 000, joten ehkäpä saamme maksettua jopa nopeamminkin, aika näyttää.
vaikka ostimme asunnon Helsingistä, niin ostimme sen halpaan aikaan vuonna 1995. Olin 39 v, kun saimme sen maksettua.
Olemme lyhentäneet reilusti ylimääräisiä eriä. Koroissa on säästynyt valtavia määriä tällä tavalla. Kohta velaton okt.
Siis asuntolainaa on, mutta omaa asuntoa ei ole enää...
haluamme, että on muuhunkin rahaa kuukausittain kuin asuntolainojen maksuun.
Omistaminen ei kiinnosta, olipa vain halvempaa ostaa kämppä kuin vuokrata.
Just käytiin pyytämässä lisää asuntolainaa.
Vielä noin 20 vuotta jäljellä.
En suunnitellut avioeroa aikoinani, joten jäi tämä vakiintuminen nyt sitten 30+ jutuksi. Siksi myöhäinen lainanotto.
matkustella 2-3 kertaa vuodessa ja asua tilavasti ja oman pihan minimi on tää 1150m2, mutta kuitenkin 15min ajomatkan päässä keskustasta.
7vuotta vanha omakotitalo 25km Helsingistä
maksettu kun täytän 62 vuotta, vaimon ollessa silloin 66 vuotta.
Vasta 3v sitten (46v) otettiin viimeisin asuntolaina (250k€) jota ei tosin ole aikomustakaan maksaa. Taloa asutaan vielä vuosi tai pari ja sitten myydään pois ja laina maksetaan veks. Sen jälkeen ollaan velattomia ja rahaa jää esim rivariin ja kesäasuntoonkin kivasti.
...mutta sitten menin ja ostin toisen, isomman kämpän myymättä sitä edellistä. Lainaa on eläkeikään asti.
olen 43-vuotias ja asuntolainaa on jäljellä 15 vuotta.