miksi suomessa kihlaus ei ole sama kuin kosinta?
Kommentit (8)
Mutta jotkut toopet eivät sitä tajua. Ei voi olla kihloissa, jos ei olla päätetty naaimisiinmenosta...
Ja alle vuosi kihlauksesta oltiin naimisissakin.
ja sitten myohemmin etta mennaanko naimisiin. tuli vaan mieleen tuosta kosinta ketjusta. eiko pitaisi kysya etta mennaanko naimisiin ja silloin mennaan kihloihin??? nurinkurista.
Toiset ei vaan tosiaan sitä ymmärrä; eli edelleen ensin kositaan ja jos vastaus on myöntävä niin siitä hetkestä lähtien ollaan kihloissa ja mennään sovittuna ajankohtana naimisiin.
Ensin kositaan, ja jos sitten sovitaan, että mennään naimisiin, niin sitten ollaan kihloissa.
Ja jotkut käyttävät 'kihloihin menoa' jonkinlaisena kevytsitoutumisena, mutta jos naimisiin ei aiota piakkoin mennä, niin ei silloin oikeasti olla kihloissa.
Oikeasti kihloissa olevat menevät kihloihin ja ilmoittavat samalla koska menevät naimisiin. Sitten on teinikihlat, eli mennään vaan kihloihin ja se siitä.
Kosinta ei välttämättä saa myöntävää vastausta. Vaikka sitä kuinka monta kertaa kosisi eikä saa myöntävää vastausta, niin eihän se ole kihlaus.
Kihlaus on lupaus (sopimus) avioliitosta, eli kun kosintaan saadaan myöntävä vastaus, on kyseessä kihlaus.
On mua kosittu ilman että olen ollut kihloissa.