Ostatteko paljon hedelmiä?
Jossain alla olevassa viestissä ,joku jolla on rahat tiukilla, kertoi, etteivät he osta lainkaan hedelmiä (tai ostavat, jos hinta max euro/kilo). Meillä taas syödään hedelmiä kilotolkulla viikossa. Ostan aina kauden hedelmiä eli niitä halvimpia, mutta varmasti niihin rahaa menee. Lapset kuitenkin niitä mielellään syövät ja pyytävät ostamaan, jos kaapissa ei ole.
Miten muut? Tuntisi vaikealta pienentää kauppalaskua tästä päästä, kun samalla ruoka muuttuisi yksipuolisemmaksi
Kommentit (4)
Itse en syö oikeastaan juuri lainkaan hedelmiä. Syön kasviksia paljon, keitettynä ja raakana, mutta hedelmien funktio ei ole auennu mulle vielä. En osaa ottaa niitä "luonnolliseksi osaksi" ruokailujani. Tuntuu vain turhalta sokerilta.
Lapsillekin tarjoan mieluummin vaikka kotimaista porkkanaa, kuin tuontibanaania. Mutta kyllä ostan kuitenkin viikottain hedelmiä, mutta en kilotolkulla. Ehkä 3€/vko menee hedelmiin, yleensä se on tarjousbanaania tai omenaa.
yleensä niitä mitkä ovat tarjouksessa tai muuten edullisimpia. Tykkään itse todella paljon melkein kaikista hedelmistä, ja mielestäni ne ovat kuitenkin terveellisempi jälkiruoka/herkku kuin karkit tai muut herkut.
Ja saahan niistä vitamiinejakin.
Kasviksiakin syön paljon, hedelmiä usein vain yhden päivässä mutta välillä menee useampikin
Meillä syödään taas paljon vihanneksia ja marjoja.
Hedelmiä jos ostan niin yleensä banaani ja omena kelpaavat. Mutta ostan näitäkin hedelmiä vain jos ne ovat edullisia.
Meillä lapset eivät ole tottuneet syömään hedelmiä.
Pääasiassa banaania, omenaa ja viinirypäleitä, ja näitä niin että n kerran kahteen viikkoon ostetaan. Pakastin on täynnä itse säilöttyjä niin ei tartte (mansikkaa, mustikkaa, puolukkaa, vadelmaa, viinimarjoja, karviaísia, omenaa, luumua jne)