Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos tänäkesänä olisi satanut koko kesän ja ollut kylmä

Vierailija
24.07.2021 |

olisiko sekin laitettu ilmastonmuutoksen syyksi ja olisiko perustelukin ollut ehkä sama?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai se olisi ilmastonmuutoksen syy.

Vierailija
2/5 |
24.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmastonmuutoksen syytä Saksan ja Kiinan tulvatkin kai ovat, väitetään että tuollaiset tulvat olisivat mahdollisia vain kerran tuhannessa vuodessa ilman ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta, joten kyllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saksan tulvat olivat tosi pahat, lohduton näky oli kuvissa.  Monilta meni, mutta että vielä ihmisiäkin kuoli tuohon tulvaa.     Raivaustyöt vie aikaa ja entä kodittomat ihmiset.

Kaikki vakuutuksetkaan ei korvaa tuollaisia luonnonmullistukisa.

Onneksi joku tutkija sanoin, että tuollainen tulva ei olis Suomessa mahdollista, toisenlaiset tulvat kyllä.

Vierailija
4/5 |
24.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

USA:ssa ei ainakaan ole tänä kesänä ollut pelkoa siitä että olisi satanut koko kesän ja ollut kylmä. Vai mitä mieltä olette tästä uimarannasta Folsom-järvellä Kaliforniassa? Videolla tuo ukko kehtaa vielä väittää että tuo johtuisi ilmastonmuutoksesta, mutta pelkkää säätähän tuollainen tietysti on:

Vierailija
5/5 |
24.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se ilmastonmuutos edelleenkään ole satunnaisista säätiloista kiinni, vaan maapallon keskilämpötila on se, mikä nousee ja sulattaa jäätiköitä. Mutta ilmiö ei ole uusi, vaan sitä on tapahtunut aina, vauhti vain on nopeutunut tällä vuosituhannella. Ilmastonmuutosta ei siis tutkita Perähikiän lämpömittarista yhtenä kesänä, vaan globaalisti pitkällä aikavälillä. Hellekesiä on ollut ennenkin. 1988 muistan hyvin, se oli kuiva ja kuuma kesä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi seitsemän