Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alkeellista ettei lupia saa itsestäänselvästi kaikkiin asuntoihin

Ilmalämpöpumppu
19.07.2021 |

Tehkää joku asiantuntija kansalaisaloite rivitaloihin ilmalämpöpumppu luvalliseksi. Kerrostaloissa ne taitaa olla jo luvallisia.

Minun puolesta sopimusehdoissa saisi olla jopa vakuuden maksaminen taloyhtiölle(taloyhtiö saisi itse määritellä), joka tarkoittaa pois muuttaessa laitteen purkamista pois ja jos ei itse kykene korjaamaan muutoksia ne maksetaan vakuuksista &/ jos osaa korjata itse jäljet hyväksyttävästi/korjuuttaa ammattilaisella, saa vakuudet takaisin.

Myös se voisi olla sopimusehdoissa että taloyhtiö voi niin valitessaan määritellä että asennettua ilmalämpöpumppua ei nimenomaan saa poistaa enää asennuksen jälkeen, ja vuokraan se ei vaikuta seuraavan asujan kohdalla. Tässä tapauksessa jos maksaa sen pari tonnia asennuksesta niin sitä ei sitten enää hyvitetä takaisin millään tavalla, vaikka muuttaisi pois seuraavana päivänä ilmalämpöpumpun asennuksesta.

Sopimusehdoissa voisi myös yhtenä vaihtoehtona olla kirjattuna että taloyhtiö saa määritellä vain tietyt ilmalämpöpumput ja merkit jota saa käyttää. Tämä siksi että olisi pakko asentaa ulkoyksiköltään hiljaisin tiedossa oleva ilmalämpöpumppu malli. Merkki voi vaihtuakin kun uusia entistä hiljaisempia malleja tulee mutta uutta ei sentään tarvitsisi enää vaihtaa jos on jo asennuttanut ilmalämpöpumpun.

Toki myös sopimusehdoissa voitaisiin määritellä myös ainut paikka mihin ilmalämpöpumpun ulkoyksikön saa asentaa(ei vaikkapa naapurin makuuhuoneen ikkunan lähelle), joka taloyhtiön pitäisi määritellä kaikkiin asuntoihin jo ennen asukkaan muuttoa.

Tietenkin edellämainitut sopimusehdot jokainen taloyhtiö saisi määritellä mitkä kuuluu ehtoihin ja mitkä ei, mutta joka tapauksessa ilmalämpöpumpun asennuslupa olisi itsestäänselvyys kaikkiin asuntoihin.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme yhdeksän