Miksi niin monet kerskuu, että on kylläinen olo pikaruokapaikan hampurilaisaterian jälkeen?
Nehän ovat niin ravintoköyhää höttöä, ettei niillä todellisuudessa tule kylläiseksi. Juuri siksihän niiden ansiosta moni lihoo, kun niitä voi syödä loputtomasti tulematta kylläiseksi.
Miksi siis monet kerskuu kuinka "mulla ainakin on maha ihan täynnä vieläkin siitä ateriasta, vaikka siitä on jo viisi tuntia kun sen söin"?
Kommentit (13)
Niin minulla ainakin on. Tai ainakin, jos olen vetänyt kyytipojaksi vaikka cokista mukillisen. Muutaman rouhean röyhtäisyn jälkeen mahaan mahtuu taas ja kun pekonirasvat vielä saa pois, niin paremmin. N45
No ei siitä mitenkään täpötäyteen tule, mutta ei ole tullut mieleenkään että alkaisin syödä niitä loputtomasti. Ihan sen yhden aterian tilaan ja seuraavan kerran syön kun on taas ruoka-aika.
Enpä ole kuullut kenenkään noin kerskuvan
Myönnän, käyn melkoisen usein hampurilaisravintolassa. Tulen täyteen, ei jää nälkä. En kyllä mitenkään kersku. Syön hampurilaisen (en mitään suurinta) tai tortillan ja lisäksi salaatin tai porkkanoita. Koskaan en ota ranskiksia. Juon zerocokiksen. Sitten jälkiruoaksi jätski ja kaakao. Sinällään koko menu ei ole ihsn ”pika”, usein istun siellä ravintolassa tunnin. Tykkään syödä liikkuessani jossain näin. Huom. Olen normaalipainoinen.
Riippuu koosta. Jotkut se täyttää. Mutta osa tarvisi kai sitten pari ateriaa tai enemmän.
En yleensä edes jaksa syödä kaikkia ranskalaisia loppuun. Kyllä ateriasta vain täyteen tulee.
Ravintoköyhää joo, mutta käyn kerran tai kaksi kuussa, välillä on hyvä vähän oikaista. Ja kyllä minä pysyn kylläisenä useamman tunnin.
Minä ihmettelin nuorempana, miten hampurilaisateriasta tulee maha täyteen, mutta nälkä ei lähde.
Mitä väliä jos kerran pari kuussa syö höttöä? Tarvitse ottaa elämää niin vakavasti. Burger Kingin king halloum on todella hyvää! Kannattaa maistaa.
Ehkä sitä mahaa ei ole vielä niin paljoa että sen huomaisi ennen kuin on myöhäistä.