Vaatteiden palautus rahat
Palautin eilen yhen mekon zaraan ja rahat ei oo tullu vielä tilille, niin milloin ne tulevat? Tulevatko sitten muutaman päivän päästä? Asiallisia vastauksia kiitos :)
Kommentit (16)
Onko tämä joku Zaran asiakaspalvelu-chat? Mitä näiden kyselijöiden päässä liikkuu? Miksi kaikki pitää kysyä täältä eikä sieltä missä ihmisille maksetaan palkkaa siitä, että vastaavat aiheellisiin kysymyksiin oikein?
eilen palautit ja oletat, että rahat olisivat heti tililläsi? Jos et ole liikeeseen tehnyt palautusta ja hyvitystä tehty samantien kortillesi, niin sitten joka tapaukessa joutuu aina odottamaan. Pitäähän sen vaatteen mennä ensin perille ja kirjautua palautuneeksi ja sen jälkeen menee varmasti yrityksen sisällä hetki, että se palautus käsitellään laskutuksessa ja sitten menee vielä hetki, että rahat oikeasti ovat perillä.
Onko keskusta mihin asti auki? Paljonko maksaa tiilitalo? Miten keitän perunan? Kauanko siivous kestää?
erittäin hyvä kuulla muiden kokemuksia. tuleeko rahana ikinä " jonain lahja korttina" heidän pitää palauttaa rahana 14 vrk aikana muuten oikeuteen.
huonoja kokemuksia kirjoitti:
erittäin hyvä kuulla muiden kokemuksia. tuleeko rahana ikinä " jonain lahja korttina" heidän pitää palauttaa rahana 14 vrk aikana muuten oikeuteen.
Lahjakortti, ei lahja kortti.
Rahojen olisi kuulunut tulla jo toukokuussa, ota yhteyttä asiakaspalveluun.
Vierailija kirjoitti:
Onko keskusta mihin asti auki?
On.
Ei ollut Zara, mutta eräs toinen nettikauppa, joka palautti rahat kuukausia ellei jopa toista vuotta kauppojen perumisen jälkeen. Olin jo ehtinyt unohtaa koko kaupat ja luulin mailia joksikin spämmiksi, kun piti mennä linkin kautta sivuille antamaan tilitietonsa.
Siis OIKEASTIKO luulet, että rahat tulisivat päivässä ja vieläpä kun sunnuntaina palautit tuotteen? 🤦♀️
Heillä VOI OLLA muitakin töitä kuin sinun palautustahojesi maksaminen.
Jos palautit postitse, niin lähetys on perillä ehkä ensi viikolla. Siitä pari viikkoa käsittelyaikaa eli rahat laskeutuu tilillesi joskus elokuun alussa.
Asiakas tulee kassalle ja kertoo, että tuli hakemaan meidän verkkokaupasta tilattuja tuotteita.
Myyjä: Onko tullut txt että tavarat ovat saapuneet ?
As. : Ei. Mä tilasin eilen myöhään illalla.
M: ???...
As: ja kotiosoitteeseen.
Palautitko siis liikeeseen vai postitse?
Vierailija kirjoitti:
Asiakas tulee kassalle ja kertoo, että tuli hakemaan meidän verkkokaupasta tilattuja tuotteita.
Myyjä: Onko tullut txt että tavarat ovat saapuneet ?
As. : Ei. Mä tilasin eilen myöhään illalla.
M: ???...
As: ja kotiosoitteeseen.
On näitä käänteisiäkin tapauksia.
Asiakas palauttaa tuotteen vaihtoa varten liikkeeseen.
Saa siinä palvelutiskin edessä seisoessaan tekstarin, että tuote on kuitattu palautetuksi.
Hetken päästä tulee toinen tekstari, että korvaava tuote on noudettavissa jne...
Ajattelit sitten, että kun rahat on loppu, niin palautat jonkun turhan ostoksen ja saat siitä heti rahaa vai?
Zaran sivuilla sanotaan että rahat maksetaan mahdollisimman nopeasti, mutta viimeistään 14 päivän sisällä.