Vilkasliikkeisten masuvauvojen äidit!
Miten paljon liikkuu sikiö, jonka sanotaan olevan erityisen vilkas? Mä en ainakaan osaa sanoa juuta enkä jaata tästä esikoisestani, välillä se liikkuu paljonkin, etenkin öisin, mutta välillä pitää pitkiä hiljaiselon kausia. Normaalia?
Kommentit (9)
tekemään liikelaskentaa niin normaali vauva liikkuu vähintään 10krt tunnissa. Mun kaikki neljä on jumsautelleet sen 10 liikettä muutamassa minuutissa...
Piti mahdottomat potkimiset ja nyrkkeilyt ihan säännöllisesti. Kääntyili perätilaan ja taas raivotarjontaan. Vielä jopa puoli viikkoa ennen syntymistään kääntyi perätilaan ja vuorokauden päästä onneksi oikein päin :o Ja ihan laskettuna syntyi, vajaa nelikiloisena.
Onpa tuo kyllä mahan ulkopuolellakin ollut triplaten vilkkaampi kuin esikoinen..
Neuvolassakin tuli nuo 10liikettä vajaassa minuutissa. Ei tarvinnut kuin tädin laittaa dopler mahalle ja vähän painaa kädellä niin sai mahdottomat potkusarjat käteen.
Ei pitänyt pitkiä taukoja liikkumisssa koskaan ja sellainen on vieläkin kun ikää on vajaa 11kk! Nukkuu tunnin pätkiä ja taas lähtee liikenteeseen, pyörii, hyörii, nousee seisomaan, mönkii... ja taas nukkuu tunnin.
Kaikki kolme olleet melko vilkkaita mahassa, varsinkin toinen ja kolmas, mahdoton myllerrys jatkuvasti, koko maha vaan hytkyi kun pitivät jumppataukoja, kovia myöskin venyttelemään, sen kyllä huomasi mahassa, ja sekin tapa on jatkunut synnyttyäkin.
Neuvolakorteissa tosiaan liikkeet usein kahdella plussalla (tuli mieleen, kun joku mainitsi), dopleria potkivat monesti niin, että tumpsahti :D
mahassa. Liikkeitä tuli joskus 200 tunnissa, kun pyöri väkkäränä koko ajan ja venytteli koipiaan.
Edelleen 5-vuotiaana on vilkasliikkeinen ja fyysisesti näppärä ikiliikkuja, mutta hän osaa myös keskittyä tuntikausiksi esimerkiksi rakentelemaan legoilla tai lukemaan Akua.
Kuopus oli mahassa rauhallisempi ja vähän rauhallisempi liikkeissään on edelleen. Hän sen sijaan on perusäkäinen sisupussi, joka heittää kunnon raivarit heti, jos hommat ei suju.
kanssa kaksi sellaista vilkasta masuasukkia ollut. Ei ole tosiaan tarvinnut koskaan paria minuuttia pidempään odottaa niitä kymmentä liikettä. Tiedä sitten onko merkitystä, mutta aika vilkas tapaus tuo esikko on ja mitä nyt parin kuukauden kokemuksesta voi sanoa taitaa aika viliskantti tulla tästä nuoremmastakin.
Molemmilla lapsilla on olleet liikkeet ++ alusta lähtien ja olen kuvitellut, että kaikilla merkataan noin jos vaan liikkeitä tuntuu. Esikoinen oli jo masussa melkoinen menijä ja kuopus tuntui rauhalliselta siihen nähden vaikka synnyttämässä ollessani kätilöt vaan naureskelivat, että onpa melkoinen vauhti päällä ja minä kun olin hiljaa ollut huolissani toisen "liikkumattomuudesta". Kymmenen liikettä on molemmilta tullut yleensä muutamassa minuutissa viimeistään elleivät ole olleet juuri silloin nokosilla. Minä taasen olen miettinyt, että miten ne rauhalliset tai normaalisti liikkuvat sitten oikein liikuskelee.
Grrrrr!